2 aylık ihracat 250 milyar dolar: 21 bölüm ihracatını artırdı

Küresel ticaret pastasındaki hissesini artırmayı sürdüren Türkiye, ihracatta rekorlar kırmaya devam ediyor. Gaziantep’te düzenlenen merasimde ağustos ayı ihracat sayılarını Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe birlikte açıkladı. Buna nazaran; ağustos ayında ihracat, geçtiğimiz yılın birebir ayına nazaran yüzde 13,1 artışla, 21 milyar 340 milyon dolar oldu. Böylelikle bugüne kadar gerçekleşen en yüksek ağustos ayı ihracatına imza atıldı.

21 KESİM İHRACATINI ARTIRDI

Bu yılın birinci 8 ayında yapılan ihracat 165.7 milyar doları buldu. Son 12 aylık ihracat ise 250 milyar 790 dolara ulaştı. Ağustos ayında 21 bölüm ihracatını artırdı. En çok ihracat yapan birinci beş kesim, 2,9 milyar dolarla kimya, 2,3 milyar dolarla otomotiv, 1,84 milyar dolarla hazır giysi, 1,82 milyar dolar ile çelik ve 1,3 milyar dolar ile elektrik-elektronik olarak sıralandı. Gecen ay hububat ve meyve zerzevat kesimleri, tarihinin en yüksek ihracatına imza attı.

IRAK 3’ÜNCÜ SIRAYA ÇIKTI

Ağustos ayında bin 828 firma, birinci defa yurt dışına satış yaparak ihracatçı ailesine katıldı. İhracat pahası ise ağustosta geçtiğimiz yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 17 artışla 1,46 dolara yükseldi. Ölçü bazında ise ihracat ağustosta geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 3,1 azalarak 14,6 milyon ton oldu.

Ağustos ayında ihracatçılar, Türk bayrağını 220 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardı. 151 ülkeye ihracatımız artarkan, geçen ay en çok ihracat yapılan birinci 3 ülke; 1,7 milyar dolarla Almanya, 1,5 milyar dolarla ABD ve 1,3 milyar dolarla Irak olarak sıralandı. Uzun yıllardır listenin orta sıralarında yer alan Irak’a ihracat geçen ay yüzde 34,2 artışla ortalamanın epey üzerinde arttı.

Rusya, Irak ve BAE fiyat bazında en çok ihracat yapılan ülkeler oldu. Ağustosta Rusya’ya ihracatımız yüzde 110, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yüzde 101, Kazakistan’a ise yüzde 25 artış kaydetti.

PARİTE KAYBI 8,3 MİLYAR DOLAR

Avrupa Birliği’nin ortak parası olan avronun dolar karşısında yaşadığı kıymet kaybı, Türk ihracatçısını olumsuz etkiliyor. Türkiye, ihracat gelirlerinin yaklaşık üçte birini Avrupa pazarından elde ediyor. Geçen ay yapılan 21,3 milyar dolarlık ihracatın 8 milyar dolarını Avrupa Birliği üyesi 27 ülkeye yaptık. Hammaddeyi dolarla temin eden, buna rağmen ihracat gelirlerinin yaklaşık yüzde 35’ni avro olarak elde eden ihracatçıların parite kaybı, ağustosta 1,4 milyar dolar, ocak-ağustos devrinde ise 8,3 milyar dolara ulaştı. Geçen yıl 1,2 olan avro/dolar paritesi, bugün 1’in altında seyrediyor.

İTHALATIN YÜZDE 27’Sİ GÜÇ KAYNAKLI

Ağustos ayı ihracat sayılarını kıymetlendiren Ticaret Bakanı Mehmet Muş, global çapta yaşanan ticaret yavaşlamasına karşın, Türkiye’nin ihracatını artırmaya devam ettiğini söyledi. 12 aylık ihracatın 250 milyar doları aşması nedeniyle ihracatçılara teşekkür eden Muş, “Türkiye’nin geçen ay ithalatı ise yüzde 32,6 milyar dolar oldu. İthalatın kıymetli bir kısmı güç kaleminden kaynaklı. Gücün ithalat içindeki hissesi yüzde 27” dedi. Global ticaret trendinin ABD’deki sakinliğe bağlı olarak yavaşladığını belirten Bakan Muş, Avrupa’da ise Rusya’nın güç kısıntıları nedeniyle önemli bir ekonomik daralmayla karşı karşıya olduğunu tabir etti.

Mustafa Gültepe

Avrupa BİRLİĞİ İLE ihracatımızı yine kurgulamalıyız

TİM Lideri Mustafa Gültepe, 2022 yılı ihracat amacına Ağustos ayı itibariyle ulaştıkları için memnun olduklarını söyledi. Gültepe, “Son 12 ayın tamamında aylık ihracat rekorları kırdık. İnşallah önümüzdeki devirde gelişen ikili ilgilerin sonucunda, karşılıklı ticarette yeni bir sayfa açacağız” dedi. Avro’daki paha kaybından ötürü ihracatçıların yaşadığı parite kaybına dikkat çeken Gültepe, “Ana pazarımız olan Avrupa Birliği’ne ihracatımızı bu kurallar altında yine kurgulamalıyız” diye konuştu.

YENİ FİNANSMAN MUHTAÇLIĞI BELİRDİ

İhracatın büyümeye verdiği güçlü takviyesi vurgulayan TİM Lideri Gültepe, şunları kaydetti: “Küresel ölçekte resesyon kaygılarının gündemde olduğu bu periyotta, ülkemizin ihracat öncülüğünde büyümeyi sürdürmesi epey değerli. Finansmana erişim, ihracatta yakalanan artış ivmesinin sürmesi için en temel muhtaçlık olarak öne çıkıyor. Zira ihracatımız arttıkça, buna bağlı olarak yatırımlarımız, hammadde gereksinimimiz, istihdamımız da artıyor. Bütün bunlar, yeni finansman muhtaçlıklarını beraberinde getiriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*