AB güç krizine tesirli cevap arayışında

Euro Kümesi Lideri ve İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe, güç fiyatlarının savaş nedeniyle arttığını ve bunun Avrupa için bir sınama ortaya koyduğunu belirterek, “Bu sınamanın üstesinden gelmeye kararlıyız” sözünü kullandı.

Donohoe ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin maliye bakanlarının AB devir lideri Çekya’nın başşehri Prag’da gerçekleştirdiği toplantı bitiminde açıklamalarda bulundu.

Donohoe, güç fiyatlarının savaş nedeniyle arttığını ve bunun Avrupa için bir sınama ortaya koyduğunu belirterek, “Bu sınamanın üstesinden gelmeye kararlıyız.” diye konuştu.

‘ENFLASYONU DÜŞÜRMEMİZ GEREKTİĞİNİN FARKINDAYIZ’

Fiyat şokuyla karşılaşan haneleri ve işletmeleri destekleyeceklerini vurgulayan Donohoe, “Enflasyonu düşürmemiz gerektiğinin farkındayız. Buna karşı atılacak adımlar konusunda da hemfikiriz” değerlendirmesinde bulundu.

Donohoe, enflasyona karşı müdahalelerinin Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para siyaseti ile koordineli olacağına dikkati çekerek, “Enflasyonist baskıya katkıda bulunmamak için çabalayacağız.” tabirini kullandı.

Bu alanda siyaset müdahalelerinin gelir transferlerine odaklanması gerektiğini söyleyen Donohoe, fiyat fiyat sarmalına girilmemesi için de çalışacaklarını anlattı.

Donohoe, halkın büyük kısmının savaşın ekonomik sonuçlarından mağdur olurken kimilerinin çok yüksek kar elde etmemesi gerektiğini, maliye bakanlarının bu bahiste eşgüdümlü hareket edeceklerini kelamlarına ekledi.

ECB Lideri Lagarde ise, enflasyon beklentilerinin denetimden çıkmasına müsaade vermeyeceklerine işaret ederek, “ECB, birinci önceliği olan fiyat istikrarını sağlayacak.” dedi.

ECB’nin tek başına gaz ve elektrik faturalarını düşürecek önlemler uygulayamayacağını anlatan Lagarde, güç krizine karşı bütün AB kurumlarının birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*