Altın Portakal Sinema Festivali’nin afiş yüzü ve Onur Mükafatları açıklandı

Bu yıl 59’uncusu düzenlenecek Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği’nin basın toplantısı gerçekleştirildi. Şenliğin afişinde Filiz Akın ve Ediz Hun yer aldı. Onur Mükafatları Perihan Savaş ve Erkan Can’a, Hayat Uzunluğu Muvaffakiyet Mükafatı ise Zerrin Tekindor’a verilecek.

1-8 Ekim tarihleri ortasında gerçekleşecek 59. Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği’nin basın toplantısı bugün Antalya’da düzenlendi. Şenliğin başkanlığını bu yıl Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, idari yöneticiliğini Cansel Tuncer, direktörlüğünü Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, Sinema Forum Moderatörlüğü’nü ise oyuncu Damla Sönmez yapacak.

Pandemi nedeniyle orta verilen şenliğe katılan sanatkarların yer aldığı kortej ise bu yıl tekrar düzenlenecek. Şenlikte bu yıl Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışması’nda 10, Belgesel Sinema Müsabakası için 10, Kısa Metraj Sinema Yarışı için 12 sineması yarışacak. Şenliğin açılışında Perihan Savaş ve Erkan Can’a Onur Mükafatı, Zerrin Tekindor’a ise Hayat Uzunluğu Onur Mükafatı takdim edilecek.

Başkan Böcek, “Son iki yıldır tüm insanlık pandeminin ve felaketlerin gölgesi altındaydı ve biz şenliğimizi o kara bulutların gölgesinde düzenlemiştik. Lakin her şeye karşın şenliğimize orta vermedik. Bu yıl afişimizde yer alan ve onur konuklarımız olan sinemamızın iki efsane ismi Filiz Akın ve Ediz Hun’a şükranlarımı sunuyor, onur ödüllerimizin sahipleri Perihan Savaş ve Erkan Can’a, Hayat Uzunluğu Muvaffakiyet ödülümüzü alacak olan Zerrin Tekindor’a sanat dolu kaç yıllar diliyorum” diye konuştu.

Bu yılki afiş hakkında bilgi veren şenlik idari yöneticisi Cansel Tuncer de “Afişimiz bu yıl Yeşilçam’da izlenme rekorları kıran sinemalarda başrol oynayan sinemamızın usta isimleri Filiz Akın ve Ediz Hun’un 1970 tarihli Ankara Ekspresi sineması setinde çekilmiş olan bir fotoğrafıyla oluşturuldu. Sinema 1971 yılında Altın Portakal’da 5 ödül birden kazandı” diye konuştu.

Bu yıl şenliğin Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışması’nda yarışacak sinemalar şöyle:

Ayna Ayna/Belmin Söylemez
Bir Umut/Ümit Köreken
Bomboş/Onur Ünlü
Gidiş O Gidiş/Burak Çevik, Sofia Bohdanowicz, Blake Williams
Hara/Atalay Taşdiken
Iguana Tokyo/Kaan Müjdeci
Kar ve Ayı/Selcen Ergun
Karanlık Gece/Özcan Alper
Kurak Günler/Emin Alper
LCV (Lütfen Karşılık Veriniz)/İsmail Kurtuluş, Kaan Arıcı

Ulusal Belgesel Sinema Yarışması’nda yarışacak sinemalar ise şu formda:

23 Sentlik Asker/Mümin Barış
Boşlukta/Somnur Vardar
Düet/Ekin İlkbağ & idil Akkuş
Filmin İsmi Ne?/Pınar Fontini
Hatice/Murat Erün
Iska/Mert Erez
KAF KAF/Metin Dağ
Kim Mihri/Berna Gençalp
Plaza Köylüleri/Hazar Uyar
Seyirlik Bir Gariplik: Van Gölü Canavarı/Behçet Güleryüz (DHA)

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*