Asya borsaları yükseldi

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14-15 Haziran’da düzenlenen toplantısına ait dün açıklanan tutanakları, bankanın yüksek enflasyonun devam etmesi halinde para siyasetinde “daha kısıtlayıcı” olabileceğini ortaya koydu.

Tutanaklarda, “Üyeler, ekonomik görünümün kısıtlayıcı bir siyaset duruşuna geçmeyi gerektirdiği konusunda hemfikirdi ve yüksek enflasyon baskılarının devam etmesi halinde daha da kısıtlayıcı bir duruşun uygun olabileceği ihtimalini kabul etti” değerlendirmesi yer aldı.

ÇİN VE ABD ALIŞVERİŞİ GÜÇLENDİRECEK

Tutanakların bankanın enflasyonu düşürme kararlılığını göstermesi ile global çapta hisse piyasalarında olumlu bir seyir izlenirken, Çin Ticaret Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamalar da piyasaları destekledi.

Açıklamada, Çin ve ABD’nin makro ekonomik siyasetler üzerindeki alışverişi güçlendireceği ve iktisat ile ticaretin pragmatik iş birliğini teşvik edeceği belirtilerek, “ABD’yi, Çin’e yeni ticari yaptırımlar getirmeyi bırakmaya çağıyoruz” dedi.

Bu gelişmelerle kapanışta Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,27 artışla 3.364 puan ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,8 yükselişle 2.334 puan oldu.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,5 artarak günü 26.491 puandan tamamlarken, dolar/yen paritesi evvelki kapanış düzeyinin yüzde 0,1 üzerinde 136,1’de dengelendi.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,7 kıymet çıkarıyla 54.146 puanda ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,1 primle 21.623 puanda seyrediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*