Avukat fiyatları güncellenecek mi? Bakan Bozdağ’dan açıklama

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, NTV canlı yayınında Funda Görey’in gündeme ait sorularını yanıtlıyor.

Bakan Bozdağ’a yöneltilen sorular ve cevapları şöyle;

81 baronun ortak kararı ile CMK fiyat tarifesinin güzelleştirilmesi talebi ile aksiyon kararı alındı. 20 Eylül’de 1 günlük akabinde 3 günlük iş bırakma hareketleri yapılacak. Fiyat güncellemesi gündemde mi?

Beklentilerin üzerinde bir tarife hazırladık. Avukatların haklarının en üst seviyede korunması Adalet Bakanı olarak benim birinci görevim. Avukatlarla ilgili önemli çalışmalar yapıyoruz. Mevzuata ters bir adım atamayız, kimse beklemesin. Bu mevzuda düzenleme yapacağımızı beyan ettik. Bütün artışları gözeterek tarifeyi hazırlayacağız. Bir tane değil yüz tane aksiyon yapsalar benim açımdan bir değeri yok. Avukatları düşünmek zorundayız onların haklarını koruyacağız.

Yurt dışından iadesi beklenen isimler Arnavutluk’tan Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Bulgaristan’dan Levent Göktaş, İsveç ve Finlandiya’dan da istenen teröristler vardı. Ne durumda iade süreçleri?

İade taleplerimizi hazırladık ve gönderdik. Bundan sonraki etap o ülkelerde isimli idari makamların kararına nazaran şekillenecektir. Evraklar Arnavutluk ve Bulgaristan’a ulaştı. Değerlendirmeler devam ediyor. Birtakım yerlerde azami 40 gün içerisinde karar verilmesi gerekiyor. 10 gün içerisinde de karar çıkabilir 40 gün içerisinde de.

Finlandiya ve İsveç iadeleri biraz daha farklı. Madrid’de mutabakat metni imzalandı izleme komitesi kuruldu. Ekim ayında Finlandiya ve İsveç’ten gelen uzmanlar mevzuyu ele alacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*