Azerbaycanlı ustasından Erdoğan’a “Zafer Kılıcı”

Azerbaycan’ın Gence şehrinde demirci ustası ve Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Azerbaycan üyesi olan Vidadi Verdiyev, İkinci Karabağ Savaşı’ndaki zaferin elde edilmesine gösterdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a özel kılıç hazırladı.

Verdiyev, Rusya’dan getirttiği özel çelikle, 8 aylık çalışmasının ardından Karabağ’a ait motifleri işlediği ve “zafer” adını verdiği kılıcı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdi.

Kılıç, dün Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Halit Kanak tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edildi.

Türkiye’de meydana gelen büyük deprem felaketinden dolayı Azerbaycan halkı ve kendi adından başsağlığı dileyen Verdiyev, “Bütün Azerbaycan halkı Türkiye’nin yanındadır. Biz sonuna kadar bir millet, iki devletiz. 44 günlük savaşta Karabağ topraklarımızı Ermeni işgalinden kurtardık. 44 günün sonunda büyük zafer kazandık. Türk kardeşlerimiz zaferimizde bizim yanımızda oldular ve yardımlarını bizden esirgemediler. Başta Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bize desteğini esirgemedi ve sonuna kadar bizimle birlikte oldu. Bundan ilham alarak 44 günlük savaştan sonra kılıç yapmaya karar verdim. Çünkü Türkler zafer zamanı savaş kahramanlarına ya kılıç ya da at hediye eder. Bundan dolayı kılıç yapımını bildiğim için çalışmaya başladım. 8 ay sonunda kılıcı hazırladım. Kılıcın ismi ‘Zafer Kılıcı’. Karabağ’a ait motifler var. Bildiğiniz gibi Şuşa, Azerbaycan’ın medeniyet merkezidir ve kılıç kutusunun üzerinde müzisyenlere, yazarlara ve şairlere ait motifler var ki bunun Karabağ’a ait olduğu biliniyor. Kılıç kınının üzerine Karabağ’ın her bir bölgesinden ait semboller işledim. Harıbülbül, Şuşa Kalesi, Ağdam Mescidi, Füzuli ve Laçın’dan abidelerin ve tarihi abidelerimizin sembolleri var. Kılıfın üzerini kendi ellerimle demir ve doğal taşlarla işlemelerle süsledim. Kılıç sapını bakır ve pirinç alaşımla süsledim. Kılıç sert çelikten üretildi ve üzerini desenler bulunuyor. Sadece desenleri işlemek için üzerinde 5 ay çalıştım. Azerbaycan-Türkiye kardeşliği ebedidir. Yaşasın Turan. Allah Türkü korusun” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir