Bakan Karaismailoğlu YİD projeleri ile ilgili ayrıntıları verdi

Bakan Karaismailoğlu, Haber Küresel TV’de Haber7.com müelliflerinden Faruk Aksoy’un da içinde bulunduğu gazetecilerin sorularını cevaplandırıyor. 

Bakan Karaismailoğlu, satır başları ile şunları söyledi. 

burada 100 milyon ton taş dolgu yapıldı. Yerin 27 metre derinliğinden itibaren deniz üzerinde 5 metreye kadar dolgu yapıldı. Terminal alanı 32 bin metrekare, öteki alanlarla birlikte 46 bin metrekare alan kullanımda. Son yılların en çağdaş tesislerinden biri oldu. Yoktan bu türlü bir alan üretildi. 

KAMU BÜTÇESİ İLE 20 YIL SONRA TAHMİNEN YAPILABİLECEKTİ 

Muhtaçlık tahlilleri doğrultusunda projeler ortaya çıkıyor. Nakdî olarak biz bunu devlet bütçesiyle yapmaya kalksaydık bunu tahminen 20 yıl sonra yapar olurduk. Kuzey Marmara otoyolu da buna emsal muhtaçlık tahlilleri ile ortaya çıkmıştır. Kamu bütçesinden karşıladığımız projeler de projelerin gerekliliği ve onun getireceği ekonomik yararlar bunun belirleyici noktasıdır. 172 milyar dolarlık proje gerçekleştirdik. Bunun yüzde 20’sini lakin YİD ile gerçekleştirdik. Yüzde 80’i ise kamu bütçesi ile yapıldı. 

1. BOĞAZ KÖPRÜSÜ YÜZÜNDEN TÜRKİYE’NİN ACİL GEREKSİNİMLERİ YILLARCA ERTELENDİ

Kamu bütçesinden 1. Boğaz Köprüsü yapıldı. Onu da eleştirenler bugün YİD modeli ile yapılan projelere de karşı çıkıyor. Bizim bütçemiz belirli. Biz tüm projeleri kamu bütçesi ile yapamayız. 1. Boğaz Köprüsü kamu bütçesi ile yapıldı lakin Türkiye’nin yıllarca projeleri bu yüzden ertelendi. Bugün ise Türkiye’nin muhtaçlıkları doğrultusunda bu projeleri hayata gerçekleştiriyoruz. 

BOLU DAĞI’NIN GECİKMESİNİN DEVLETE KAYBI 400 MİLYON DOLAR

Çanakkale Köprüsü yapılmasan demek bir görüştür, lakin bu proje yapılması gerekiyor. Devletin kaynaklarından 8 milyar dolar bu proje için kaç yılda ayrılacaktı. Bolu Dağı projesi en büyük örnektir. 17 yılda tamamlanan Bolu Dağı tünelinin 10 yıl gecikmesinin ülkeye maliyeti 400 milyon dolardır. 

Çanakkale köprüsüne 250 arkadaşımız hizmet veriyor. 2.5 milyar dolarlık hizmetin geri dönüşü için eforunu sürdürüyor. 

KARAİSMAİLOĞLU’NDAN MÜTİAHHİTLERE AÇIK DAVET: GELSİN GİRSİNLER

Yap İşlet Devret’te köprü ve karayolları için geçiş garantisi verilmesi konusunda muhalefet tezlerini büsbütün palavraya dayandırıyor. Bu projeleri yalnızca 5 firma değil, 30 firma iş yapıyor. Bu mevzuda birikimi olan tüm firmalar da ihaleye girsin. 37.5 milyar dolarlık projemiz var, donanımı olan ve uygun teklifi verecek firmalar gelsin teklif versinler. Biz maliyetleri belirlerken tüm işletme sürecini değerlendirirek sayı ortaya koyuyoruz. 12 yıl vadeli bir işletme. Daha birinci yıl dolmadan bizi eleştirmeye başladılar. Bugün İstanbul Havalimanı en atıl yerde 10 milyar euroluk yatırım yapıldı. Devletin kasaından bir kuruş para çıkmadığı üzere, birinci yıl 22 milyon euroluk da devletin kasasına para aktarıldı.

2024’DE GERİ DÖNÜŞ, 2030’DA GELİR, 2040’TA BÜSBÜTÜN ÖZ SERMAYE

Biz karayollarına para ödüyoruz, fakat havalimanlarından akış başladı. 2024’de geri dönüşler başlayacak. 2030’dan itibaren de büyük gelir elde edecek. 2040’tan itibaren de bakanlık tüm projelerini kendi kaynağı ile yapacak hale gelecek.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*