Bayana ve sıhhat çalışanlarına şiddetin önlenmesine ait kanun teklifi TBMM’de maddeleşti

Son dakika haberi! Bayana ve sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesini de içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Bayana ve sıhhat çalışanlarına yönelik taammüden işlenen hatalar katalog cürümlere girecek.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Yasanın kabul edilmesinden sonra toplumsal medya hesabından açıklama yapan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Sağlık çalışanlarına yönelik taammüden yaralama hatalarında tutuklu yargılamayı sağlayan, sıhhatte kamu hizmetini engelleme hatasını ise daha ağır cezaya çarptıran kanun unsuru Meclis’te kabul edildi. Milletvekillerimize teşekkür ediyoruz.

Sıhhatte taammüden yaralama hatalarında tutuklu yargılamayı sağlayan düzenleme, bunun yanı sıra, failin ceza indirimi emeliyle duruşmada kılık kıyafetine ihtimam göstermesi, kadro elbise giymesi, kravat takması üzere biçimi tavır ve davranışlarını uygun hal indirimi nedeni sayılmayacak

Sıhhat çalışanlarına açılan ve yaygın halde haksızlıklara neden olan MALPRAKTİS davalarında, kasıt olmadığı sürece tazminatı devletin üstlenmesini sağlayan kanun hususu Meclis’te kabul edildi. Milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Güzel olsun.

Sn. Cumhurbaşkanımızın 14 Marttaki iradeleriyle başlayan; sıhhat çalışanlarını şiddetten, Malpraktis davalarında yaşanan haksızlıklardan yeni yasal düzenlemelerle muhafazayı amaçlayan süreç, Meclis’te tecelli eden Ulusal İradede karşılığını bulmuştur. Kendilerine teşekkür ediyorum.

DEVAM EDEN MALPRAKTİS DAVALARI? Devam eden Malpraktis davaları, yeni yasal düzenleme kapsamında ele alınacak. Bu davalarda da, sıhhat çalışanına ilişkin bir kasıt olmadığı sürece tazminatı devlet üstlenecek.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*