Bir ülke daha buğday ihracatını yasakladı

Kelam konusu değişikliğe nazaran, besin güvenliğini riske atması nedeniyle buğday ihracatı yasaklandı.

Değişiklikle, yıl başından bu yana global piyasalarda en az yüzde 40 artan buğday fiyatının, ülke içinde denetim altına alınması amaçlanıyor.

Buğday fiyatlarındaki tırmanışın Hindistan’daki, komşu ve savunmasız durumdaki ülkelerdeki besin güvenliğini tehdit ettiğine dikkati çekildi.

– Savaş Ukrayna’nın, sıcaklar Hindistan’ın buğdayını vurdu

Avrupa’nın tahıl ambarı olarak bilinen Ukrayna’nın Rusya tarafından atağa uğraması, buğday fiyatlarını 14 yılın en yüksek düzeyine çıkarırken Ukrayna depolarında yaklaşık 40 milyon ton tahıl ihraç edilmeyi bekliyor.

Dünya buğday ihracatında kıymetli bir role sahip Rusya ve Ukrayna ortasındaki tansiyon, buğday arzının olumsuz etkilenmesine, fiyatlardaki üst taraflı baskının sürmesine ve Ukrayna’dan buğday ihracatının durma noktasına gelmesine sebep oldu.

Halihazırda Rusya-Ukrayna Savaşı’nın global buğday tedarikini kesintiye uğratması nedeniyle birçok ülke, buğday açığını kapatmak için gözünü Hindistan’a çevirdi.

Fakat dünyanın ikinci büyük buğday üreticisi Hindistan’da tesirli olan çok sıcaklar, tarım bölümünü etkiledi ve mahsul randımanını de tehlikeye atarak kelam konusu tedarik meselesini büyüttü.

Erken gelen sıcak hava dalgasının tarımı olumsuz etkilediği ülkede, 1901’den bu yana en yüksek düzeylere erişen mart sıcaklıkları nedeniyle buğday randımanı epeyce düşmüştü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*