BMW, 2.2 milyar dolarlık yeni Çin tesisinde üretime başladı

Alman araba üreticisi BMW, perşembe günü yaptığı açıklamada, elektrikli araç üretimini hızlandırmak için açtığı Çin’deki yeni bir tesiste, 15 milyar yuan (2.24 milyar dolar) yatırımla üretimin resmen başladığını söyledi.

BMW’nin Çin’deki üçüncü araba montaj tesisi olan ve Liaoning eyaletinin kuzeydoğu kenti Shenyang’da bulunan Lydia fabrikası, markanın 2021’de 700 bin araç olan yıllık üretimini 830 bin araca çıkaracak.

BMW, tesisin sırf esnek üretim sınırlarındaki pazar talebine nazaran pille çalışan elektrikli arabalar üretebilecek formda tasarlandığını söyledi.

İlk araç elektrikli i3 olacak

BMW, Lydia fabrikasının üretim sınırlarından çıkacak birinci modelin, büsbütün elektrikli orta uzunluk bir spor sedan olan i3 olduğunu ve Çinli müşteriler için elektrikli araç yelpazesini gelecek yıl 13’e çıkaracağını belirtti.

Tesla ve BYD üzere Çin’de üretim yapan araba üreticileri, satışları bir yıl öncesine nazaran ikiye katlayarak ülkedeki elektrikli araç pazarına hakim durumda.

Çin Otomotiv Üreticileri Birliği datalarına nazaran, bu yılın birinci beş ayında Çin’de satılan arabaların yaklaşık dörtte biri elektrikle çalışıyordu.

Öte yandan BMW, bir şirket müracaatına nazaran, birinci çeyrekte en büyük pazarı olan Çin’de 208 bin 507 araç sattı ve bir yıl öncesine nazaran yüzde 9.2 düşüş gösterdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*