Borsa güne rekorla başladı

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 50,12 puan ve yüzde 1,49 paha kazanarak 3.408,48 puan ile tarihi tepesini gördü.

Bankacılık endeksi yüzde 2,80 ve holding endeksi yüzde 0,88 artış kaydetti. Tüm dal endeksleri güne yükselişle başlarken, en çok kazandıran yüzde 3,26 ile metal ana sanayii oldu.

BIST 100 endeksi, dün yüzde 4,21 artarak 3.358,37 puan ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden kapanırken, toplam süreç hacmi de 105,3 milyar lira ile rekor seviyede gerçekleşti.

Analistler, global hisse piyasalarında resesyon ve merkez bankalarının agresif faiz artırımlarına devam edeceği tasalarının sürdüğünü lakin Çin’in ekonomiyi destekleyici adımlar atacağını duyurmasının akabinde risk iştahının arttığını söyledi.

Yurt içi piyasaların global hisse piyasalarından müspet ayrışmaya devam ettiğine dikkati çeken analistler, Avrupa’da güç krizine ait gelişmeler ve data gündeminin varlık fiyatları üzerinde tesirli olabileceğini kaydetti.

Analistler, bugün yurt içinde gerçek efektif döviz kuru, yurt dışında ise ABD’de hizmet dalı ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) datalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.440 düzeyinin direnç, 3.330 puanın takviye pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*