‘Büyük Dalgaya Hazırlanın’ 9 Altın Analistten Tahminler!

Yatırımcılar ABD merkez bankasının faiz artırım yörüngesinde potansiyel bir duraklamaya ilişkin ipuçlarını değerlendirirken, altın fiyatları yükselişine devam etti. Analistler piyasaları yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

Altın fiyatları konsolide olabilir

Düşük faizli bir ortamda daha cazip hale gelen verimsiz külçe, Federal Reserve’in iki ABD bankasının yakın zamanda iflas etmesinin ardından daha fazla faiz artırımına ara verebileceğinin sinyalini vermesinin ardından %2 yükseldi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed, bu yıl sadece bir faiz artırımına daha işaret etti. Singapur merkezli GoldSilver Central genel müdürü Brian Lan, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Ancak Fed, bu yıl faiz oranlarını düşürmeyi düşünmeyeceğini de belirtti. Oyunda bir miktar kar elde edildi. Büyük bir haber olmadığı sürece altın fiyatları konsolide olabilir. Önemli odak noktası hâlâ ABD’deki bankacılık krizinde, bu yönde daha fazla bulaşma olup olmadığına bakıyorlar.

Altın destekli ETF’lere girişler keskin bir artış gördü

Altın, güvenli liman talebiyle bu hafta başlarında 2.000 dolar seviyesinin üzerine çıkarak bir yılın zirvesine ulaştı. Ancak o zamandan beri finansal sistem belirsizlikleri devam etse de bu seviyelerden geri çekildi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Perşembe günü gergin yatırımcılara Amerikan banka mevduatlarının güvende olduğu konusunda güvence vermeye çalıştı ve politika yapıcıların herhangi bir krizle savaşmak için daha fazla ateş gücüne sahip olacağına söz verdi. ANZ analistleri bir notta şu hususların altını çiziyor:

Spekülatörler tarafından net long pozisyonlardaki artış, hem yeni long pozisyonlar hem de short pozisyonlar tarafından yönlendirildi. Altın destekli ETF’lere girişler son haftalarda keskin bir şekilde arttı.

Bu altın piyasası için yeşil bir ışık olur!

Fed Çarşamba günü faiz oranlarını çeyrek puan artırdı, ancak duraklamanın eşiğinde olduğunun altını çizdi. High Ridge Futures metal ticareti direktörü David Meger, şu yorumu yapıyor:

Eğer gerçekten dururlarsa, bu altın piyasası için yeşil bir ışık olur ve enflasyona karşı mükemmel bir koruma sağlar. Faizleri daha fazla yükseltemezlerse enflasyonun yüksek kalması muhtemel.

Altının son hareketinin ardındaki önemli itici

Altın, Pazartesi günü güvenli liman talebinde 2.000 dolarlık kilit seviyeyi geçerek bir yılın en yüksek seviyesini gördü. Ancak daha sonra, Credit Suisse’in kurtarılmasının ardından bankacılık sektöründeki gerginlik yatıştığı için bir miktar zemin bıraktı. Analistler, Fed’in duraksaması veya bankacılık krizinin devam etmesi durumunda görünümün hala olumlu kalacağını söylüyor.

Wall Street bankası Goldman Sachs, 12 aylık altın fiyat hedefini 1.950 dolardan 2.050 dolara yükseltti ve bunu finansal risklere karşı en iyi korunma aracı olarak nitelendirdi. David Meger, gelişmelerin piyasaya etkilerini şu şekilde açıklıyor:

Hala yüksek seviyelerde olan enflasyon, güvenli liman alternatifi yatırım talebi ve zayıf doların bir kombinasyonu, yani bunların tümü, altının son hareketinin ardındaki önemli itici faktörler.

Piyasa, daha az şahin Fed’e odaklandı

Fed, Çarşamba günü gösterge oranını 25 baz puan artırdı, ancak hem Powell hem de FOMC’deki meslektaşları, bir ara vermeden önce Mayıs ayındaki bir sonraki toplantılarında yalnızca bir faiz artırımının daha olacağının sinyalini verdiler. City Index’in kıdemli finansal piyasalar analisti Fiona Cincotta Perşembe günü yorumunda şu noktalara dikkatleri çekiyor:

Powell bu yıl piyasanın faiz indirimi beklentilerini geri çekerken, piyasa Fed’in açıklamalarındaki ‘daha az şahin’ ifadelerine odaklandı. Açıklama metninden ‘devam eden artışlar’ ifadesinin çıkarılması bunun bir işareti. Bu, merkez bankasının ‘yürüyüş döngüsünün sonuna yaklaştığını’ gösteriyor.

State Street Global Advisors’ın altın baş stratejisti George Milling-Stanley, altın fiyatlarının Fed duyurusu öncesinde güçlendiğini ve nokta grafiğinin Fed’in faiz artışlarını önümüzdeki ay 25 baz puan artırdıktan sonra duraklatabileceğini gösterdiğinde son seviyelerden yüksek kaldığını belirtiyor. Milling-Stanley, ayrınca şu yorumu yapıyor:

Piyasanın dikkati artık duraklamanın gerçekten gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine ve faiz indirimlerine yönelik olası bir pivotun zamanlamasına odaklanmış görünüyor.

Yatırımcılar, altına stratejik uzun vadeli tahsisat yapacak

Dünya Altın Konseyi Kuzey Amerika baş piyasa stratejisti Joseph Cavatoni, Fed’in 25 baz puanlık faiz artışının devam eden bankacılık kriziyle birleştiğinde altının ‘güvenli liman varlığı’ konumunu daha da güçlendirdiğini söylüyor. Bu bağlamda Cavatoni, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu, hem kısa vadeli spekülatörlerin hem de uzun vadeli yatırımcıların bu varlığa güçlü bir ilgi gösterdiğini gösteren, altın fiyatında gözle görülür bir artışa neden oldu. Yatırımcıların faiz kararına ve ekonomik görünüme tepki vermesi nedeniyle altın piyasasında devam eden kısa vadeli oynaklık olsa da, yatırımcıların yıl boyunca altına stratejik uzun vadeli tahsisatları değerlendirmelerini bekliyoruz.

Merkez bankaları altına yöneliyor

Doların hakimiyeti son jeopolitik olaylarla ivme kaybediyor. Société Générale raporundaki ekonomistlere göre dolarsızlaştırma devam eden bir süreç ve altının yararına olacak gibi görünüyor. Bu doğrultuda ekonomistler, şu açıklamayı yapıyor:

Bir sonraki ABD genel seçimleri öncesinde, ABD’nin sert kalmaya devam edeceğine dair riskler artıyor ve savaş zemininde bu, jeopolitik gerilimlerin devam etmesi anlamına geliyor. Rusya-Ukrayna çatışması ne kadar uzun sürerse, Batı ile uyumlu olmayan ülkeler kendilerini ABD dolarından izole etmeye o kadar istekli olacaktır. Bu, merkez bankalarını güçlü altın alımlarını sürdürmeye teşvik edecektir. Bağlantısız ülkelerin merkez bankaları, muhtemelen portföylerini dolardan arındırmaya ve daha sonraki bir aşamada daha düşük reel getirilerle desteklenecek olan altın almaya devam edecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir