Çin’de bankadan para çekemeyenler protestoda

Çin’in Henan eyaletindeki Zengzhou kentinde vatandaşlar, mağdur edildiklerini lisana getirdi.

Bankadaki paralarını çekemediklerini söyleyen yüzlerce kişi, hesaplarının sıfırlandığını fark edince Çin Halk Bankası’nın Zhengzhou şubesine akın etti.

Ellerinde “Birikimlerimizi istiyoruz” yazılı pankartlarla bankayı protesto eden göstericiler ve güvenlik vazifelileri ve ortasında arbede çıktı.

3 binden fazla kişi protesto etti

Polis, çok sayıda kişinin gözaltına alındığını belirtirken şova 3 binden fazla kişinin katılığı argüman edildi.Sorun 18 Nisan’da başladı

Geçtiğimiz 18 Nisan’da bankalarda bulunan milyonlarca dolarlık mevduat donduruldu ve bankalar müşterilere bunun iç sistemlerdeki bir yenileme sonucu olduğunu söyledi.

Ancak banka müşterileri, o vakitten beri bankalardan kendilerine hususla ilgili rastgele bir açıklama yapılmadığını belirtti.

Şüpheliler tutuklandı

Yetkililer tarafından başlatılan soruşturmaya nazaran Henan Yeni Varlık Grubunundan kimi bireylerin bankaların çevrimiçi ticaret sistemlerine eriştiğini ve bunları manipüle ettikleri belirlendi.

Yaşanan bu durumun akabinde bir dizi şüphelinin tutuklandığı açıkladı.

Banka milyonlarca dolarlık mevduatı dondurdu

İHA’nın haberine nazaran; protestoların gayesindeki Henan bankasının, Nisan ayında milyonlarca dolarlık mevduatı, banka sistemlerinde yenileme yapıldığı gerekçesiyle dondurduğu belirtiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*