Çin’e ilişkin 51 savaş uçağı Tayvan hava savunma alanına girdi

Tayvan Ulusal Savunma Bakanlığı (MND), Çin Halk Kurtuluş Ordusuna (PLA) ilişkin 51 savaş uçağı ve 6 savaş gemisinin Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Sahasına” (ADIZ) girdiğini açıkladı.

ABD Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti esnasında başlayan Çin-Tayvan gerginliği devam ediyor. Tayvan Ulusal Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada Çin Halk Kurtuluş Ordusuna (PLA) ilişkin 51 savaş uçağı ve 6 savaş gemisinin Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Sahasına” (ADIZ) girdiğini duyurdu. Bu uçakların 25’inin de orta çizgiyi geçtiği aktarıldı.

“SAVUNMA SİSTEMLERİ ETKİN HALE GETİRİLDİ”

Çin’in hareketlerini takip ettiklerini bildiren bakanlık, “Tarafımızca sinyal karıştırıcı devreye sokulmuş, hava alanına ihlal yapan uçaklara ikaz gönderilmiştir. Hava savunma sistemleri faal hale getirilmiştir” sözlerini kullandı. Bu sistemler ortasında Sky Bow III uçaksavar ve 35 mm Çift Namlulu Uçaksavar olduğu bilgisi paylaşıldı.

Bakanlık bir evvelki gün yaptığı açıklamada, Çin’a ilişkin 21 savaş uçağı ve 5 savaş gemisinin ADIZ’e girdiğini duyurmuş ve uçaklardan 5’inin orta çizgiyi geçtiğini bildirmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*