CPU ve GPU, Yeni DirectX 12 Özelliğiyle VRAM’e Eşzamanlı Olarak Erişebilecek

Microsoft, Resizable-BAR ile birlikte GPU Upload Heaps adı verilen yeni bir DirectX 12 GPU optimizasyon özelliği tanıttı. Yeni özellik, CPU’nun GPU belleğine doğrudan ve eşzamanlı olarak erişmesini sağlıyor.

Başka bir deyişle, CPU’dan GPU’ya veri kopyalama ihtiyacı ortadan kalkarken DX 12 oyunlarında performans artışı sağlanabilir, aynı zamanda sistem RAM kullanımı azalabilir. Şu anda Agility SDK’da mevcut olan GPU Upload Heaps’in işlevselliğini ve etkinlerini henüz tam olarak bilmiyoruz. Ancak özelliğin getirilerine bakarsak performans avantajları önemli olabilir.

Özellikle son birkaç yıl içinde VRAM boyutları daha fazla önem kazanmaya başladı. Artık oyunların VRAM tüketimi akıl almaz seviyelere geldi. Sonuç olarak, CPU ve GPU arasında taşınması gereken verilerin miktarı fazlasıyla arttı.

Yeni DirectX 12 özelliği sayesinde oyunların RAM ve CPU kullanımı veri aktarım düzeyindeki azalma sayesinde gözle görülür şekilde düşebilir. Peki bu nasıl olacak? Upload Heaps sayesinde verilerin kopyaları hem sistem RAM’inde hem de GPU VRAM’inde tutulmak zorunda değil.

Bir başka avantaj da hızlı veri akışı. Ekran kartlarında yer alan video bellekleri artık yeni nesillerde çok hızlı. Nitekim yüksek hızlı video belleğine sahip üst düzey ekran kartlarında CPU erişim sürelerinde muhtemelen bir iyileşme olacak.

Bahsettiğimiz özellik henüz yeni, bu nedenle kısa zamanda oyunlarda görmeyi beklemiyoruz. Oyun geliştiricileri Upload Heaps’in getirilerini ölçüp biçecek, zaman içinde oyunlarına uygulayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir