Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başlıkları;

Görüşmelerimizde önümüzdeki periyotta atacağımız adımları değerlendirdik. Bölgesel ve milletlerarası bahislerde fikir alışverişinde buluştuk. Kimlikle seyahat konusunda az evvel imzalanan protokol bağlantılarımızı yeni bir düzeye çıkaracaktır. İş adamlarımız karşılıklı olarak yapacakları seyahatleri çok daha süratli biçimde gerçekleştirecektir.

Vucic’e şahsım ve milletim ismine teşekkür ediyorum. Yeni pazar yolu da Sayın Vucic’in yaklaşımının yapıtıdır. 350 adet proje gerçekleştirilmiş olacak. Ortak tarihi ve kültürel mirasımız Bayraklı Camii’nin onarımına başlayacağız.

Sırbistan, çipli kimlikle seyahatin mümkün hale geldiği 6. ülke haline gelecek.

VUCİC’İN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI…

Türkiye’den SİHA alımı için gelecek yıl adım atacağız.

Sanayi manasında ve ticaret manasında odalarımız işbirliği gerçekleştirmekte… Bizler tekrar Sırbistan’a gelen Türklerin ve Sırbistan’dan Türkiye’ye giden Sırpların artmasını istiyoruz.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERİLİMİ

Bu mevzuda Kosova-Sırbistan ortasındaki bu badireyi aşabilmek için bedelli dostumla her türlü dayanağa var olduğumuzu söyledik. Şuandaki gelişmeler olumlu, Balkanlardaki bu olumlu ivmeyi motamot devam ettirelim, zira Balkanlar artık bu problemlere tahammül edemez.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Her şeyden evvel Türkiye olarak Rusya-Ukrayna ortasında daima istikrar siyasetini güttük, bundan sonra da istikrar siyasetini gütmeye devam edeceğiz. Çünkü şuanda Batının isim saymaya gerek yok takındığı hali gerçek bulmadığımı çok açık söyleyebilirim. Çünkü tahrik üzere şurası bir siyaset güden batı var. Bu savaşın kazananı var diyebilir miyiz? Fakat ben inanıyorum ki kaybedeni çok. Bu işin nakdî boyutu var. Herkes diyor ben Ukrayna’ya yardım ettim nerede bu paralar? Silahlar gönderildiği söyleniyor, ne kadar hurda varsa bu hurdaları Ukrayna’ya gönderiyorlar. Şuana kadar bizim güttüğümüz siyaset sanki bir an evvel bu savaş biter mi? Görünüyor ki çok kısa vakitte biteceğe benzemiyor. Rusya’yı hafife alanlara da söylüyorum, yanlış yapıyorsunuz. E ne oldu Rusya doğal gazı kesti, fiyatlar bir anda yükseldi. Herkes kara kara düşünüyor, kışı nasıl atlatacağız, bunları neden daha evvel düşünmediniz! Artık stoklar ne durumda diye bunun konuşulması yapılıyor. Batı ne kadar hurda silah varsa Ukrayna’ya yolluyor. Rusya, hafife alınacak bir ülke değil, Batı yanlış yapıyor.

Ayrıntılar geliyor…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*