‘Demir Yumruk’ soruşturmasında Erol Evcil’e 30 yıl 9 ay mahpus talebi!

Ankara merkezli 29 vilayette düzenlenen ve 29 şüphelinin tutuklandığı ‘Demir Yumruk’ soruşturması kapsamında cürüm örgütü lideri Erol Eşrefoğlu (Evcil) gurubuna yönelik soruşturma tamamlandı. İddianamede, 32 şüpheliden ortalarında Erol Eşrefoğlu (Evcil) da bulunan 17’si hakkında 2 yıldan 30 yıl 9 aya kadar değişen oranlarda mahpus cezası istendi. 15 kişi hakkında ise ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 3 başka cürüm örgütüne yönelik 29 vilayette düzenlenen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden, ortalarında Erol Eşrefoğlu (Evcil), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da bulunduğu 29 kişi tutuklandı. Şüphelilerden kimileri itiraz üzerine daha sonra hür bırakıldı. Savcılık, 3 farklı kümeye ayırdığı soruşturmada 32 şüphelinin yer aldığı Erol Eşrefolu (Evcil) kümesine yönelik soruşturmayı tamamlayarak 17 kişi hakkında iddianame düzenledi. İddianamede, örgütün kurucusunun Erol Eşrefoğlu (Evcil) olduğu ve yönetici pozisyonundaki öbür şüpheliler Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demir ile akrabalık bağları olduğu belirtildi.

‘HİLELİ HAREKETLERLE KAMUYU ZİYANA URATTILAR’

Örgüt yöneticileri ve üyelerinin pay sahibi olduğu şirketler vasıtası ile ekonomik olarak çıkmaza giren şirketleri, yakınlarına ilişkin firmalara kiralayarak şirketlerin tamamını almadan makineleri, araç gereç ve alanları kiraladıkları aktarıldı. Örgütün bu şirketler ismine faaliyet gösterdiği, piyasadan kütük demir almak suretiyle bu şirketlerden üretilen her türlü demiri piyasaya arz ettikleri aktarıldı. İddianamede, “Şirketlere kütük demir alınırken ve şirketlerin ürettiği demirler satış yapılırken kullanılan şirket üzerine tahakkuk eden KDV, stopaj vergisi ve SGK primleri ilgili yönetimlere ödenmemektedir. Örgüt, bu hileli hareketler sebebiyle kamuyu yüklü miktarda ziyana uğratmaktadır. Cürüm örgütü faaliyeti içerisinde hareket eden şüpheliler bakımından ise hileli hareketler sonucunda şirket malvarlıklarının pasif kısmı azaldığı için yüklü ölçüde haksız çıkar elde etmişlerdir” denildi. İddianamede, örgütün bu yolla demir çelik kesiminde faaliyet gösteren 9 şirketi ele geçirdiği aktarıldı.

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Evcil) ve örgüt yöneticilerinin icra ettiği bu faaliyetlerle kamuyu büyük ziyana uğratmakla kalmayıp, ülke iktisadı için lokomotif olan bir dalı büyük oranda ziyana uğrattıkları aktarıldı. Örgütün tahakkuk eden vergileri kendi bünyelerine alarak piyasada haksız rekabet oluşturdukları ve kendilerine sıfır maliyetli finans kaynağı oluşturarak piyasada güçlü hale geldikleri belirtildi. Örgütün bu faaliyetler kapsamında 3 milyar 955 milyon 628 bin 534 liralık kamu ziyanına sebep oldukları da söz edildi.

ÖRGÜT YÖNETİCİLERİNE 30 YIL 9 AY MAHPUS TALEBİ

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Evcil), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demir’in ‘suç işlemek emeliyle örgüt kurmak’, ‘kamu kurum ve kuruluşlarını ziyanına dolandırıcılık’, ‘6183 sayılı Amme Alacakların Tahsil Yordamı Kanunu’nun 110’ncu hususuna muhalefet etmek’ hatalarından 30’ar yıl 9’ar aya kadar, öbür şüpheliler Alparslan Gazi Ağca, Alperen Şengül, Ayten Evcil, Berat Nuri Şengül, Fettah Fazilet, Gülderen Evcil Ardıç, İsmet Höke, Mirza Ardahan Ardıç, Özdemir Öztürk, Remziye Evcil Şengül, Sadık Fırat Ekşioğulları, Sadun Budinli ve Salih Evcil’in 2 yıldan başlayarak değişen yıllardan mahpusla cezalandırılmaları talep edildi. 15 kişi hakkında ise ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı verildi.

Öte yandan Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak kümesine ilişkin soruşturmaların ise devam ettiği öğrenildi.

KAYNAK: DHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*