Eminönü-Alibeyköy Tramvay Sınırı’nda tarih belirli oldu

İBB Lideri İmamoğlu, Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı için tarih verdi.

İBB’nin Alibeyköy’den başlayıp Cibali’de biten Eminönü-Alibeyköy Tramvay Sınırı’nı Eminönü’ne ulaştıracak projesinin birinci kazık imalat merasimi, İBB Lideri İmamoğlu’nun iştirakiyle gerçekleştirildi.

Ragıp Gümüşpala Caddesi’ndeki merasimde, projenin mühendislerinden ve yetkililerden bilgi alan İmamoğlu, Eminönü-Alibeyköy Tramvay Çizgisi projesindeki birçok eksiği giderdiklerini söyledi.

Söz konusu çalışmalara Unkapanı Kavşağı Köprüsü’nü örnek gösteren İmamoğlu, “Bunları projelendirdik, imalatını yaptık, artık de tramvayın kalan kısmını yapıyoruz” dedi.

Hattın gelecek sene biteceğini kaydeden İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Eminönü-Alibeyköy Çizgisi bizden evvel ihale edilmiş ancak işin neredeyse büyük bir kısmını biz yaptık. Daha enteresanı, bu tıp yer altındaki sıkıntılar çözülmemişken üstüne ray döşeyip gittiler. Bir mühlet sonra ne oldu? Raylar daha üstüne tren gelmeden, ray bile döşenmemişti muhakkak yerlerde, orada dökülen betonlar çökmeler yaptı 50-60 santim. Hasebiyle biz şu anda yerin altında 60-80 metre yüksekliğinde kazıklar çakarak bir nevi viyadük yapıyoruz. Güç bir iş ancak az kaldı. İnşallah 2023’ün sonuna hakikat da tramvayı bitirmiş olacağız.”

”BURASI YEŞİL BİR ALANA DÖNÜŞECEK”

Bölgede tramvayın yanı sıra viyadük ve İSKİ’nin bütün geçişlerini yaptıklarını anlatan İmamoğlu, “Biz 2023’ün sonunu önlemli konuşuyoruz fakat burada sahiden çok süratli çalışıp bir an evvel burayı açtığımızda şöyle bir güzellikle buluşacağız. Şu anda İETT otobüslerinin olduğu yer tahminen de İstanbul’un en hoş meydanlarından birine dönüşecek, Eminönü Meydanı. Hem meydandaki farklı işgaller ortadan kalkacak hem de burası pırıl pırıl bir yeşil alana dönüşecek.” değerlendirmesini yaptı.

Proje tamamlandığında bölgenin çağdaş bir görünüme kavuşacağını lisana getiren İmamoğlu, bölgedeki problemli imajın azami bir yıl daha süreceğinin altını çizdi.

İmamoğlu, Unkapanı Kavşağı Köprüsü’ndeki irtibat yollarının bir ay içinde ulaşıma açılacağını kelamlarına ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*