Facebook, WhatsApp ve Instagram’a saatlerce girilemedi İşte sorunun temel kaynağı

Çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook ile birlikte aynı şirket çatısı altında faaliyet gösteren WhatsApp ve Instagram’a dün 18.41’den sonra saatlerce erişilemedi. Uygulamalara erişemeyen kullanıcılar, Twitter’dan mağduriyetlerini dile getirdiler. Saatlerdir süren erişim sorununun şirketin alan adı sunucularını etkileyen bir değişiklik yapmasından kaynaklandığı iddia edildi.

“İŞLERİ NORMALE DÖNDÜRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Konuyla ilgili WhatsApp’tan açıklama geldi. Şirket, “Bazı kişilerin şu anda WhatsApp ile ilgili sorunlar yaşadığının farkındayız. İşleri normale döndürmek için çalışıyoruz ve mümkün olan en kısa sürede buraya bir güncelleme göndereceğiz. Sabrınız için teşekkürler!” ifadelerini kullandı.

Facebook, WhatsApp ve Instagram çöktü

FACEBOOK: KISA SÜREDE NORMALE DÖNMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Facebook’tan yapılan açıklamada, şirketin ürünlerine erişim sorunu olduğunun farkında olduklarını ve uygulamaların en kısa sürede normale dönmesi için çalıştıkları bildirildi.

Facebook, WhatsApp ve Instagram çöktü! Sosyal medya devlerinden peş peşe açıklama geldi

INSTAGRAM: BİZİMLE KALIN

Instagram’dan yapılan açıklamada ise, “Instagram şu anda biraz zor zamanlar geçiriyor. Kullanırken sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bizimle kalın, biz varız!” denildi.

Facebook, WhatsApp ve Instagram çöktü

FACEBOOK NEDEN ÇÖKTÜ?

Facebook’un sınır geçit protokolünde yapılan yeni bir ayar sebebiyle çöktüğü tahmin ediliyor. Şirketin yeni bir güncellemeyi yayına aldığı bunun hemen ardından bütün sistemlerin patladığı fikri hakim. Sorunun nedeni henüz tespit edilemezken, bir siber güvenlik firmasının üst düzey yetkilisi Dane Knecht, internet trafiğini ulaştırmak üzere ağlar tarafından kullanan Facebook Sınır Geçit Protokolü yollarının ‘internetten çekildiğini’ ifade etti.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, siber güvenlik uzmanı Kevin Beaumont, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bu çok büyük bir konfigürasyon hatasına benziyor, Facebook şu sıralar esasen internette yok” ifadelerini kullandı.

SINIR GEÇİT PROTOKOLÜ NEDİR?

İnternet üzerindeki kararların ana makinelere gönderilmesi işlemine izin veren modele Sınır Geçit Protokolü (BGP) denir. Yani bu protokolle sistemleriniz internete bağlanır. Ağla etkileşim halinde olur. Eğer bu protokol çalışmazsa dışarıyla etkileşim kesilir. Yani Facebook, Instagram, WhatsApp ve Oculus’un dış dünyayla bağlantısı kesilmiş durumda.

FACEBOOK CEO’SUNUN SERVETİ ERİDİ

Yaşanan erişim sorunu Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in kişisel servetine de olumsuz şekilde yansıdı. Kesinti Zuckerberg’in servetini yaklaşık 3 saatte 6.7 milyar dolar eritti.

ÇALIŞANLARIN GİRİŞ KARTLARI DA ÇALIŞMADI

Öte yandan New York Times’ın (NYT) ismini vermek istemeyen şirket çalışanlarına dayandırdığı haberinde ise şirketin problemi henüz saptayamadığı ve bir siber saldırıdan şüphelenildiği kaydedildi. Problemin Facebook’un şirket içi iletişimini de etkilediği ve çalışanların “Zoom” uygulaması üzerinden iletişim kurmaya çalıştığı bildirildi.

Ayrıca, şirketin giriş kartlarının da çalışmadığı ve çalışanların ofislerine giremediği açıklandı.

BAKANLIK: SORUN GLOBAL KAYNAKLI

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ise, Twitter’dan konuya ilişkin yaptığı paylaşımda ” Whatsapp, Facebook ve Instagram servislerinde dünya genelinde erişim sorunu yaşanmakta olup, global kaynaklı sorundan ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir.” dedi.

Twitter'dan çöken Instagram, Facebook ve WhatsApp'a gönderme: Herkese merhabaTwitter’dan çöken Instagram, Facebook ve WhatsApp’a gönderme: Herkese merhaba Instagram, Facebook ve WhatsApp'a neden girilemiyor? Bakanlık sebebini paylaştıInstagram, Facebook ve WhatsApp’a neden girilemiyor? Bakanlık sebebini paylaştı WhatsApp, Facebook ve Instagram'ın çökmesi Twitter'a yaradı! Kullanıcılar birbirinden esprili paylaşımlar yapıyorWhatsApp, Facebook ve Instagram’ın çökmesi Twitter’a yaradı! Kullanıcılar birbirinden esprili paylaşımlar yapıyor Facebook domaini ele geçirildi iddiası! Twitter kurucusu Jack Dorsey, alan adının fiyatını sorduFacebook domaini ele geçirildi iddiası! Twitter kurucusu Jack Dorsey, alan adının fiyatını sordu 6 saatlik kesintide kullanıcı bilgileri mi çalındı? Facebook'tan merak edilen soruya yanıt6 saatlik kesintide kullanıcı bilgileri mi çalındı? Facebook’tan merak edilen soruya yanıt WhatsApp'a ulaşamayanlar alternatiflere yöneldi! Aralarında yerli uygulamalar da varWhatsApp’a ulaşamayanlar alternatiflere yöneldi! Aralarında yerli uygulamalar da var Facebook, WhatsApp ve Instagram'daki sorun sanılandan daha büyük! Erişim problemi birkaç gün sürebilirFacebook, WhatsApp ve Instagram’daki sorun sanılandan daha büyük! Erişim problemi birkaç gün sürebilir Facebook hacklendi iddiaları dolaşırken, 1.5 milyar kullanıcının bilgileri satışa çıkarıldıFacebook hacklendi iddiaları dolaşırken, 1.5 milyar kullanıcının bilgileri satışa çıkarıldı Türkiye genelinde kullanıcılar internet bağlantısı sorunu yaşıyorTürkiye genelinde kullanıcılar internet bağlantısı sorunu yaşıyor Facebook'un çöktüğü sırada dikkat çeken iddia: Çalışanlar kapıda kaldıFacebook’un çöktüğü sırada dikkat çeken iddia: Çalışanlar kapıda kaldı

#WhatsApp ‘a alternatif olarak hangi uygulamayı kullanıyorsunuz?

— Haberler.com (@Haberler) October 5, 2021 Facebook, WhatsApp ve Instagram'a saatlerce girilemedi İşte sorunun temel kaynağıHaberler.com – Son Dakika Haberleri Servet Uzun Servet Uzun Haberler.com Haberler.com – Son Dakika Haberleri Dünyanın gözü sosyal medya devlerinde! 6 saat süren kesinti neden yaşandı, işte cevabı

Dünyanın gözü sosyal medya devlerinde! 6 saat süren kesinti neden yaşandı, işte cevabı

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.