Fazla kalori ömrü kısaltır

Günlük beslenmede ağır kalori alımından kaçınılması gerektiğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, “Bu durum bedende yağ olarak depolanır ve vakitle obeziteye yol açar. Obezite bir hastalık halidir, bedenin yapısını ve işleyişini bozup, organların süratli yaşlanmasına neden olur’ dedi…

birçok hastalığa taban hazırlayan ve tüm dünyada salgın olarak nitelendirilen obezitenin en değerli nedeni çok kalori, doymuş yağ ve rafine karbonhidratlardan güçlü; besin içeriği ve posa oranı düşük yiyeceklerdir… Günlük hayatta sık tüketilen hazır kek, kurabiye, patates kızartması, hamburger üzere yiyecekler ve asitli, meyve suyu üzere içeceklerle bedene boş ve gereksiz kalori yüklendiğine, bunun da obeziteye yol açtığına dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, ‘Obezite bedende fazla yağ dokusu birikimidir. Tip 2 diyabete, kalp-damar hastalıklarına, kanser ve cinsel yetersizliğe yol açarak, ömrü kısaltır” dedi ve şu tavsiyelerde bulundu…

Osman Erk

Hayvansal besinleri azaltın

Obezitenin nedeni yalnızca öğünden sonra ortaya çıkan insülin yükselmesi değildir. Çok kalorilerin yavaş yavaş emilimi de obeziteye yol açar. Sonuçta bütün fazla kaloriler yağ olarak depolanır. Hayvansal proteinlerin genel olarak insülin düzeyini artırıcı tesirleri vardır. Tıpkı öğünde karbonhidrat ve proteinlerin birlikte tüketilmesi insülin yanıtını artırabilir. Hayvansal proteinlerden kaçınmak; bitkisel protein almak; karbonhidratlarla birlikte protein tüketmemek insülin yanıtını azaltır. Hayvansal besinler her gün ve her öğün kullanımı gereken besinler değildir. Yüksek insülin, yüksek risk demektir.

Zeytinyağını da ölçülü tüketin

Batı toplumlarında her gün fazladan 60 gram kadar yağ tüketilir. Bu kalorisi hayli yüksek, besin içeriği zayıf, lifsiz ve mineralsiz bir beslenme stilidir ve obeziteye yol açar. Her türlü işlenmiş yağ, zeytinyağı da dahil olmak üzere kalori açısından güçlü, gerçek besin açısından yoksuldur. Zeytinyağı sanıldığının bilakis fakat doymuş yağ ve trans yağların yerine geçerse sıhhat açısından yararlı olabilir. Sağlıklı olmak için ekstra zeytinyağı tüketmek gereksiz ve ziyanlıdır. Bir yemek kaşığı işlenmiş zeytinyağında 120 kalori, 14 gram yağ, 1.8 gram doymuş yağ vardır. Protein, vitamin ve mineral ise hayli azdır. Özetle bol zeytinyağı ek kalori aldırır.

Lifli besinleri unutmayın

Obezitenin önlenmesinde liften varlıklı bir beslenme stilinin ehemmiyeti büyüktür. İştahı azaltır, mideyi doldurur, beyne tokluk sinyalleri göndererek kilo almayı önler. Besin pahası düşük, liften yoksul bir beslenme şekli ise iştah merkezini baskılayamaz ve obezite gelişir. Hiçbir besin pahası olmayan fruktozdan varlıklı mısır şurubundan yapılmış asitli ve tatlı içecekler obezitenin en kıymetli nedenidir. Bu çeşit içeceklerde bulunan fazla kalori, rafine karbonhidrat ve kafein insülin direnci ve obeziteye neden olur. Obezler, obez olmayanlardan çok daha az lif tüketir. Sebze-meyveler, tam tahıllar, kuru baklagil ve kuruyemişler lif içeriği yüksek yiyeceklerdir. Tam tahıllar, rafine tahıllardan çok daha fazla lif ve besin içerir. Et, süt ve yağlar kalorisi ağır, lifi az yiyeceklerdir.

Besin tercihlerinizi değiştirin

Obezite bir beyaz besin hastalığıdır (şeker, un, tuz, süt ürünleri). Seçilen bu tıp yiyecekler, hareketsizlik ve genetik yapı obeziteyi belirler. Fazla yağlı ve karbonhidratlı beslenenlerde insülin tesirlerine karşı direnç ortaya çıkar. Tahıllardaki nişasta; zerzevat ve meyvelerdeki fruktoz ve glikoz; süt ve süt eserlerinde bulunan laktoz çok fazla tüketilirse insülin fazla salgılanır. Bu yüzden  kanda uzun mühlet kalır, kan şekeri düşer, tekrar yeme muhtaçlığı ortaya çıkar. Obezite ne kadar ve ne yenildiği ile ilgili bir sıhhat sıkıntısıdır. Fazla kilolu bireyler, diyet yaparken yedikleri besinlerin tipini değil, ne yerlerse onların ölçüsünü azaltırlar. Meğer kalori azaltmakla birlikte obeziteye yol açan bilhassa hazır besinlerin da büsbütün terk edilmesi gerekir. Besin istikametinden güçlü, kalorisi az, lifi bol bir diyet rejimi ömrü uzatır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*