“Fiyat Baskılanacak” Stratejistler, Altın Beklentilerini Paylaştı!

Vaneck’teki değerli metaller ekibine göre, altın piyasası uzun vadeli boğa piyasasında kalıyor, ancak ABD dolarındaki ralli, mükemmel bir ortam olması gerekirken, fiyatlar üzerinde bir kapak tutuyor.

“Dolar, mevcut boğa piyasasında altın fiyatının ilerlemesini azaltıyor”

En son değerli metal raporlarında, VanEck Uluslararası Yatırımcılar Altın Fonu (INIVX) portföy yöneticisi ve stratejist Joe Foster ve portföy müdür yardımcısı Imaru Casanova, ABD dolarındaki, önceki yıllardaki mevcut altın piyasası boğa rallisini belirleyen şey olduğunu söylüyor.

Stratejistler uzun vadeli altın boğalar olarak kalıyor ve ABD doları 20 yıl içinde en yüksek seviyesi etrafında işlem görürken, değerli metalin mücadele etmeye devam edebileceğini söylüyorlar. Portföy yöneticileri raporda şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, finansal bir güvenli liman ve servet deposu olarak tarihi rolüne yeniden hizmet ediyor. Bununla birlikte, birçok altın savunucusu, yaşananlar göz önüne alındığında, altının neden daha yüksek olmadığını merak ediyor. Altın ve ABD doları, akut finansal stres dönemlerinde bazen birlikte daha yüksek eğilim gösterirken, normal ilişki terstir. ABD dolarının mevcut boğa piyasasında altının ilerlemesini azalttığına inanıyoruz.

“Bu durum değerli metali destekleyebilir”

Küresel para politikasındaki genişleyen boşluk ile Fed’in faiz oranlarındaki artışlara öncülük etmesi, ABD dolarının mevcut rallisini destekliyor. Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, Fed’in önümüzdeki üç para politikası toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artıracağına dair artan beklentiler var.

ABD doları altın piyasası üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Foster ve Casanova, bu ortamın küresel ekonomi için önemli riskler oluşturduğunu ve bunun da değerli metali destekleyebileceğini belirtiyor. Stratejistler, şu açıklamayı yapıyor:

Potansiyel bir borç karmaşasının yanı sıra, enflasyon ve artan oranlar bir dizi istenmeyen sonuca veya ‘kara kuğular’a neden olabilir. Birincisi, gelişmiş dünyadaki en yüksek borç/GSYİH oranına sahip olan Japonya’dan gelebilir. Diğer ülkeler de yükselen ABD dolarının acısını hissedebilir. Çünkü, dolar değer kazandıkça ülkelerin borçları yerel para birimlerinde daha pahalı hale geliyor.

ABD dolarındaki artan ivmeden kaynaklanan artan ekonomik risklerin yanı sıra VanEck, enflasyonun reel faiz oranlarını düşük tutmasını bekledikleri için altın konusunda da yükseliş gösteriyor. Stratejistler, 1970’lerde ve 80’lerde enflasyonun kontrolden çıktığı son kez, ABD merkez bankasının enflasyon oranını ikiye katlamak için faiz oranlarını yükseltmek zorunda kaldığını kaydediyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*