Frontex: 2.5 milyondan fazla Ukraynalı ülkesine geri döndü

Frontex, Şubat’ta Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana Ukraynalı olmayanlar da dahil olmak üzere Avrupa Birliği’ne (AB) giren yerinden edilmiş bireylerin toplam sayısının 7.3 milyon olduğunu ve toplamda 2.5 milyondan fazla Ukraynalının da ülkesine geri döndüğünü bildirdi.

Avrupa Hudut ve Kıyı Güvenlik Ajansı (Frontex) tarafından 9 Haziran’da yapılan yazılı açıklamada, Şubatta Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana 5.5 milyon Ukrayna vatandaşının AB’ye kaçtığı ve Ukraynalı olmayanlar da dahil olmak üzere AB’ye giren yerinden edilmiş bireylerin toplam sayısının 7.3 milyon olduğu belirtildi.

Ukrayna’ya dönen Ukraynalı sayısının, ülkeyi terk edenlerin sayısını geçmeye devam ettiği söz edilen açıklamada, “Son 10 gün içinde, günde ortalama 37 bin Ukraynalı AB üye devletlerinden Ukrayna ve Moldovaya hakikat yola çıktı. Savaşın başlamasından bu yana toplamda, 2.5 milyondan fazla Ukraynalı anavatanına döndü” denildi.

Yayınlanan raporda, kaç işçinin görevlendirildiği de duyuruldu.

Geçişlerin büyük kısmının hala Polonya ve Romanya hudut geçiş noktalarında gerçekleştiği söz edilirken, bu hudutlardaki baskının, alternatif kara yolları araştırılırken Rusya’nın Ukrayna’dan liman tahıl ihracatını bloke etmesiyle daha da arttığı belirtildi.

AB’NİN DOĞU SONU BOYUNCA 481 İŞÇİ GÖREVLENDİRİLDİ

Ayrıca Frontex’in, hudut geçişlerini kolaylaştırmak ve tahliye koridorlarını desteklemek için mülteci akışlarını izlemeye devam ettiği belirtilen açıklamada, “Ulusal makamları hudut denetimi konusunda desteklemek için 345’i Ukrayna’ya komşu ülkeler de dahil olmak üzere AB’nin doğu kara sonu boyunca 481 memur ve işçi görevlendirdik” tabirlerine yer verildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.