Gece Terlemelerinin Sebebi Nedir? Bu Formüller Sayesinde Gece Terlemelerine Dur Deyin

Birçok insan geceleri terleme ile gayret eder. Çok sıcak olmayabilirsiniz fakat tekrar de terleyerek mi uyanıyorsunuz? Gece terlemelerinin birçok mümkün nedeni vardır. Gece terlemelerinin en sık görülen nedenlerini sizler için derledik ve tahlilini size sunacağız. Artık bir nem birikintisi içinde uyanmak zorunda kalmayacaksınız. Kulağa güzel geliyor, değil mi?

GECE TERLEMESİ NEDEN OLUR?

Bazı beşerler çıplak uyumaktan hoşlanır yahut tahminen de çıplak olduklarında daha az sıcak olacaklarını düşünürler. Ne kadar çok kıyafet giyerseniz o kadar sıcak olursunuz, değil mi? Aslında, tam karşıtı doğrudur. Pamuklu bir tişört giyerseniz, ter kumaş tarafından emilir, yani çarşaflarınızı mahvetmezsiniz. Üstelik pijama giydiğinizde, kendinizi çok fazla yatak örtüsü ile örtmek zorunda kalmayacaksınız. Daha az ısınacak ve daha az terleyeceksiniz. Sentetik kumaşlar sizi daha fazla terleteceği için pamuklu yahut keten pijama giymenizi öneririz.

FİTNESS

Sağlığınıza dikkat ediyorsanız ve gece spor yapmayı seviyorsanız gece terlemenizin nedeni bu olabilir. Antrenman sırasında ter döktüğünüzde, bedeninizin tekrar soğuması iki ila dört saat sürebilir. Yatmadan çabucak evvel antrenman yaparsanız, kendinizi sıcak ve terli hissetmenizin nedeni bu olabilir. Yatmadan en az dört saat evvel idmanlarınızı planlamaya çalışın. Bu, bedeninizin gereğince soğumasını sağlayacak ve birebir vakitte idmandan çabucak sonra gergin hissedebileceğiniz için uykunuza da yardımcı olacaktır.

MENOPOZ

Kırklı yaşların sonlarında yahut ellili yaşların başında bir bayansanız, menopozdan muzdarip olabilirsiniz. Bu, sıcak basmalarına ve terlemeye neden olabilir. Eğlenceli değil ve epeyce rahatsız edici olabilir, lakin ne yazık ki bu hususta hiçbir şey yapılamaz. Sentetik değil, pamuk yahut keten üzere nefes alabilen kumaşlardan yapılmış yatak kadroları kullanmayı deneyin. Sık sık değiştirin ve tıpkı kumaştan yapılmış pijama giyin.

BAHARATLI YİYECEKLER

Yemeğinizin baharatlı olmasını sever misiniz? Gece terlemenizin nedeni bu olabilir. Baharatlı yiyecekleri sindirmek için bedeninizin biraz daha fazla çalışması gerekiyor ve bu da bedeninizin ısınmasına neden oluyor. Çok fazla acı sos yerseniz ve geceleri daha fazla terlediğinizi fark ederseniz, baharatları bırakmanın vakti gelmiş olabilir.

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Daha evvel b12 vitamini eksikliğinin gece terlemelerine sebebiyet verebileceğini duymuş muydunuz? Bedenin üretmediği lakin en çok gereksinim duyduğu vitaminlerden biri olan B12 vitamini hayvansal besinlerde en çok dana böbreğinde ve ciğerinde bulunmaktadır. Çok az ölçülerde da yeşil sebzelerde bulunur.

Bunların hiçbiri sizin için geçerli değilse ve geceleri hala çok fazla terleme görüyorsanız, bir doktora başvurmak isteyebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.