Global piyasalar karışık seyrediyor

Küresel resesyon kaygıları varlık fiyatlamaları üzerinde tesirli olmayı sürdürüyor.

Dün, dünya borsalarında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) temmuzda 75 baz puanlık faiz artışıyla yetineceğine ait beklentilere paralel gözlemlenen olumlu seyir, ABD’de teknoloji devi Apple’ın gelecek yıl personel sayısını azaltabileceği ve şirket karlılığının düşebileceğine yönelik haberlerle sekteye uğradı.

Apple’ın işe alımlar ile harcamalarını yavaşlatmayı planladığını açıklaması, teknoloji paylarına global çapta satış baskısı olarak yansırken; risk iştahındaki azalma doların iki günlük düşüşünü sonlandırmasına neden oldu.

Ülkede banka bilançoları açıklanmaya devam ederken, ABD’nin büyük bankalarından Bank of America ve Goldman Sachs‘ın bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği net kar geçen yılın birebir devrine kıyasla düşüş kaydetti.

ABD’NİN ÖNDE GELEN BANKARINDA DÜŞÜŞ KAYDEDİLMİŞTİ

Buna nazaran, Bank of America’nın bu yılın ikinci çeyreğindeki net karı geçen yılın birebir devrine kıyasla yüzde 32 azalarak 6,2 milyar dolara, ABD’li yatırım bankalarından Goldman Sachs’ın net karı da geçen yılın birebir devrine kıyasla yüzde 47 azalarak 2,9 milyar dolara düştü.

ABD’nin başka önde gelen bankalarından JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Citigroup ve Wells Fargo da geçen hafta ikinci çeyrek karlarında düşüş kaydedildiğini açıklamıştı.

Söz konusu gelişmeler orta ve uzun periyotlu tahvil talebini beslerken, ABD’nin 3 aylık hazine bonosundaki satış eğilimi devam ederek resesyon fiyatlamalarını güçlendirdi.

ABD tahvillerinin kimi varlıklarda zıdda dönen getiri eğrisi belirginleşemeye devam ederken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu ortasındaki fark 59 baz puana geriledi.

Öte yandan, arz ıstıraplarına ait somut bir gelişmenin kaydedilemediği petrolde, dün yükseliş eğilimi hakim oldu. Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 4,5 artışla 102,5 dolara çıktı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ise değişim gözlenmezken, Fed’in temmuzda yüzde 70 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı fiyatlanıyor. Eylül toplantısında bankanın yüzde 50 ihtimalle 75 baz puan ve yüzde 33 ihtimalle 50 baz puanlık faiz artışı yapılacağı öngörülüyor.

ECB’NİN FAİZ KARARI ÖNCESİNDE DOĞALGAZ ARZI MEŞAKKATLERİ GÜNDEMDE

Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,84, Nasdaq endeksi yüzde 0,81 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,69 kıymet kaybetti. ABD’de endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise hudutlu yükselişle başladı.

Avrupa’da, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) perşembe günkü faiz kararı öncesinde doğalgaz arzına ait zahmetler gündemi meşgul etmeye devam ederken, yurt dışı basında çıkan haberlerde Gazprom’un 3 Avrupalı şirkete zorlayıcı sebep ilan ettiği söz edildi.

Perşembe günü şirketin Avrupa’ya gaz akışını devam ettirip ettirmeyeceği piyasalarda belirsizlikleri artırırken, Azerbaycan’da temaslarda bulunan AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, toplumsal medya hesabından, birkaç yıl içinde Azerbaycan’dan Avrupa Birliği’ne gaz sevkiyatını iki katına çıkarmayı hedeflediklerini duyurdu.

Geçen hafta, 0,9952 ile son 20 yılın en düşüğüne gerileyen avro/dolar paritesi, Fed’in korkulduğu kadar şahin adımlar atmayacağına yönelik beklentilerle yükselmeye devam ederek, 1,0150’ye çıktı.

Dün, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,74, İngiltere’de FTSE 100 yüzde 0,90, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,93 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,13 yükseldi. Avrupa’da endeks vadeli süreç kontratları yeni güne karışık seyirle başladı.

Asya’da hisse piyasaları New York borsasındaki düşüşün akabinde yeni güne karışık seyirle başlarken, teknoloji paylarındaki bedel kayıpları dikkati çekti.

Çin’de yeni tip koronavirüs (covid-19) salgınında artan olay sayıları da bölge genelinde risk iştahını törpülemeyi sürdürüyor.

Bu gelişmelerle dün kapalı olan Japonya’da Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yüzde 0,6 paha kazanırken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,2 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi ise yüzde 1 paha kaybetti.

YURT İÇİNDE PİYASLARDA SON DURUM

Yurt içinde, dün alış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 2.89 artışla 2.451,27 puandan tamamladı.

Dolar/TL dün yüzde 0.4 artışla 17.46’ten kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 17.48 düzeyinde süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde kısa vadeli dış borç stoku ve konut satışları, yurt dışında ise İngiltere’de işsizlik, Euro Bölgesi’nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile ABD’de inşat müsaadeleri ve konut başlangıçlarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.490 puanın direnç, 2.420 düzeyinin takviye pozisyonunda olduğunu bildirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*