‘HDP, dokunanın yandığı bir siyasi parti durumuna sokuluyor’

Karar müellifi Ahmet Taşgetiren, UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener’in, “Ne yaparsanız yapın ben Kürtlere sövmeyeceğim, onları incitmeyeceğim” kelamlarını hatırlattığı yazısında, seçim tartışmalarına değindi. Siyasi tartışma yerinde HDP’nin dışlandığını, temsil ettiği kitlenin sakıncalı vatandaş muamelesi gördüğünü, parlamentoda sandalyesi olan ve anayasal düzlemde legal bir partinin “dokunanın yandığı bir siyasi parti” durumuna sokulduğunu belirtti.

Taşgetiren, Kürtlerde hangi his oluşuyormuş falan kimsenin aklına gelmiyor. Varsa yoksa siyasi hesap…” diye yazdı.

Ahmet Taşgetiren’in “HDP ile terbiye edilmek” başlıklı yazısının bir kısmı şöyle:

Öyle bir siyaset tabanında yol alınıyor ki, HDP, dokunanın yandığı bir siyasi parti durumuna sokuluyor. Aldığı oy oranı, milyonlarca kişinin temsil yeri ve ülkenin en hassas problemlerinden birisini temsil ediyor olması, terör diye bir problem var ise, HDP olmaksızın o alanda sağlıklı tahlil gerçekleşemeyecek olması, parlamentoda üçüncü parti olarak temsil gücü kazanması, anayasal manada yasallığının tartışılamaz olması, HDP’ye yönelik tüm dışlamaların, temsil ettiği kitleleri sakıncalı vatandaş muamelesine sokuyor gözükmesi….

Bunun yanında Cumhur İttifakı cenahının HDP aykırılığını, bilhassa Güzel Parti üzerinden muhalefeti dağıtmak için manivela olarak kullanması…

Cumhur İttifakı cenahında durduğunuzda, muhalefetin ‘HDP ktıvranması’nı bıyık altından gülerek izlersiniz. Onun için Gürsel Tekin’in kelamları, olağanda son derece olağan bir anayasal uygulama -nitekim 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra iki HDP’li bakan hükümette misyon almıştı- olmasına karşın Âlâ Parti’nin içini hareketlendirdi ve bu iktidar medyasını bayram havasına soktu.

Benim Meral Hanım’ın yukardaki kelamlarından anladığım, bu sıkıntıyı hassas bir yerde tutma uğraşında olduğudur.

Biliyor ki iş, ‘Kürtlere sövme ve incitme’ noktasına kadar uzanıyor.

Görüyor ki Uygun Parti de o alanlara savrulsun isteniyor. Üstelik bu, ülkenin çıkarı orada olduğu için, ya da terörle uğraş o denli yürütülebileceği için değil, büsbütün 6’lı masaya dinamit bu türlü konulabileceği için, ya da Uygun Parti bünyesinde bu türlü çatlaklar oluşturulabilir ümidiyle yapılıyor.

Meral Hanım’ın bunu okuyabilecek siyasi basirete sahip olduğundan kuşku etmek, başlı başına ona hakarettir.

Bilmiyorum Meral Hanım’ın bu kelamları parti içinde nasıl karşılanmıştır? Parti içinde HDP deyince hareketlenen şahıslar da, işin bir yerde ‘Kürtlere sövme ve incitme’ noktasına vardığı üzere bir telaş taşımakta mıdırlar?

Selahattin Demirtaş, t24’te yayınlanan dünkü yazısında ‘Önce terörle ortana aralık koy’ yaklaşımına karşı enteresan ve son derece ironik sorular sormuş iktidar cenahına:

– Erdoğan, Öcalan ile resmi olarak görüşürken Öcalan’dan ‘terörle ortasına ara koymasını’ istemiş olabilir mi?

– Erdoğan, PKK ile resmi olarak görüşürken, PKK’den PKK ile ortasına aralık koymasını istemiş olabilir mi?

Herkes biliyor ki bu iş garip bir iş. Ak Parti iktidarı HDP ile de işbirliği yaptı, devlet ünitelerini İmralı ile görüştü – görüştürdü, Kandil ile de görüştü – görüştürdü…

O gün, Erdoğan’ı nerede ise ipe çeken bir MHP vardı.

Şimdi tüm iktidar probleme MHP lisanı ile yaklaşıyor. Neden? 2023 hesapları tehlikeye girdiği için….

Bunun için, Kürtlerde hangi his oluşuyormuş falan kimsenin aklına gelmiyor. Varsa yoksa siyasi hesap…

Meral Hanım’ın içinde ‘Kürtleri incitmeme’ üzere bir hassasiyetin var olmasını önemsedim. Doğal bu his, ‘HDP’nin daima taşlandığı’ akan siyaset yerinde Düzgün Parti ismine neyi ete-kemiğe büründürür, bilinmez.” (YAZININ TAMAMI)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*