Hidayet Türkoğlu’ndan FIBA’ya sert tepki!

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Lideri Hidayet Türkoğlu, A Ulusal Basketbol Kadrosu’nun A Kümesi’nde Belçika’yı 78-63 yendiği müsabakanın akabinde basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Belçika karşısında alınan galibiyetten ötürü ulusal ekibi tebrik eden Türkoğlu, “Yaşanan o kadar kaostan sonra bugün verdikleri uğraş ve kazandıkları galibiyetten ötürü onları gönülden kutlamak istiyordum. Bu istek ve isteklerinin önümüzdeki maçlara da yansıyacağına inanıyorum. Bu türlü oynadıkça her geçen gün performansımız daha düzgün olacaktır ve daha düzgün sonuçlar elde edeceğiz. Genç bir kadroyuz lakin kaliteli oyunculardan heyeti bir takımız. Kaliteli bir hocamız var. Her geçen gün daha uyguna gideceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

A Ulusal Kadro’nun Belçika karşısında çok düzgün oynadığını anlatan Türkoğlu, yarın İspanya ile yapılacak maçı da kazanarak kümesi düzgün bir yerde tamamlamak istediklerini lisana getirdi.

Türkoğlu, Gürcistan maçında 22 saniyelik mühletle ilgili yaşanan kural yanılgısı hakkında A Ulusal Kadro’nun yaptığı itirazın FIBA tarafından reddedilmesi konusundaki soru üzerine, “Süreç o kadar acı ve üzücü ki bunu bazen sözlerle ifade etmemiz güç oluyor. Buraya gelirken birçok arkadaşımla karşılaştım, hepsi bu karar nedeniyle şaşkın olduklarını ve inanamadıklarını söylüyor. FIBA, gerek hakem yanılgıları gerek tertip manasında her geçen gün bir çöküş yaşıyor. Bilhassa 2022 Avrupa Şampiyonası’nda Gürcistan’daki olaylar, Almanya’daki olaylar, hakem yanılgıları, tertip yanılgıları… FIBA’nın her geçen gün güç kaybettiğini net bir formda görüyoruz.” sözlerini kullandı.

“FIBA nezdinde yapılan bu yanılgılar kabul edilemez”

Hidayet Türkoğlu, müsabakaların eksiksiz oynanması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bize 22 saniyenin maçın sonucuna tesir etmeyeceğine yönelik verdikleri karşılığı, bütün dünya şaşkınlıkla izlemiştir. Eski bir sportmen olarak, vaktinde son saniyelerde maç kazandırmış bir insan olarak 22 saniyenin bu kadar kolay bir biçimde çalınmasına FIBA’nın göz yumması ve müsaade vermesi sahiden kabul edilebilir değil. FIBA nezdinde yapılan bu yanılgılar kabul edilemez. Biz, gençlerimize 22 saniyenin çalınmasının hesabını veremiyoruz. Tertiplerin bu kadar makus olması…. FIBA’nın bu şekil ülkelere, tertipleri beceremeyen ülkelere hangi nedenle tertip verdiğini de sorgulamak gerekir. Bu süreç kabul edilebilir bir süreç değil. Bu utanç FIBA’nın utancı.”

Türkoğlu, Milletlerarası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) başta olmak üzere memleketler arası arenada haklarını arayacaklarını vurgulayarak, “Ekip olarak bütün süreçleri başlattık. Gerek CAS gerek milletlerarası her platformda hakkımızı arayacağız. Sitelerine baktığımız vakit kendi kurallarını bile uygulamadıkları bir süreçten bahsediyoruz. Biz tüzel süreçleri sonuna karar zorlayıp, hakkımızı arayacağız.” sözlerini kullandı.

“Üç maymunu oynamaları bizi şaşırtıyor”

Hidayet Türkoğlu, Gürcü oyuncuların soyunma odası koridorunda ulusal basketbolcu Furkan Korkmaz’a yönelik saldırısı ve akabinde Gürcistan Basketbol Federasyonu ile oyuncularının bu husustaki açıklamaları hakkında soruyu, şöyle yanıtladı:

“Onlar kabul edilebilir şeyler değil. Federasyon olarak tüm oyuncularımızın güvenliğinden sorumluyuz. FIBA üzere bir üst makamın, bu tip tertipleri bu türlü üçüncü dünya ülkelerine vermesini nitekim sorgulamamız lazım. Atletimize, takımımıza yapılan taarruzdan sonra bir anda üç maymunu oynamaları bizi hem şaşırtıyor hem basketbol manasında üzüyor. Buraya maça gelmeden evvel gerek Gençlik ve Spor Bakanı’mız gerek Dışişleri Bakanı’mız ile görüşmelerimizi yaptık. Bilhassa saha içinde, soyunma odası önündeki bütün isteklerimizi lisana getirdik. Bu sürecin sorumlusu başta FIBA Avrupa, daha sonra FIBA ve Gürcistan Basketbol Federasyonu ile onların tertip komitesi. Kamuoyunun en düzgün biçimde aydınlanması için teşebbüslerimiz devam ediyor. İnşallah en kısa vakitte sonuç alırız. Bana nazaran bu süreç FIBA ve FIBA Avrupa’ya büyük bir darbe vurmuştur.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*