Hyundai Ioniq 5 Türkiye’de satışa çıktı! İşte fiyatı özellikleri

Tasarımıyla dikkat çeken büsbütün elektrikli model, Türkiye’ye gücünü iki elektrikli motordan alan 72.6 kWh’lik bir pil paketi seçeneğiyle geldi. Elektrik motorları 225 kW (305 HP) ve 605 Nm üzere spor arabalara yakın bir performans sunan IONIQ 5’in ortalama 430 km (WLTP) bir menzile ulaşabildiği belirtildi.

Modelin süratli şarj özelliği sayesinde 350 kW’lık bir şarj aygıtıyla 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj edebildiği de dikkat çeken ayrıntılar ortasında yer aldı. Türkiye’de elektrikli araçlar için düzenlenen yeni vergi sistemine nazaran yüzde 60’lık ÖTV dilimine giren modelin satışı fiyatı ise 1 milyon 970 bin TL olarak açıklandı.

IONIQ 6 2023’ÜN İKİNCİ YARISINDA

Etkinlikte sorularımızı yanıtlayan Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, ”IONIQ 5 ile oyunun kurallarını değiştiren yeni bir mobilite tecrübesi yaratmak için yola çıktık” dedi. Murat Berkel, bu sene yeni IONIQ 5’ten sadece 100 adet getirebileceklerini söylerken, 2023’te daha yüksek adetler getirmeyi planladıklarını açıkladı.

Berkel ayrıyeten, gelecek yeni elektriklilerle ilgili, ”Önümüzdeki yıl biz daha fazla araç almayı hedefliyoruz. IONIQ 6’yı 2023’ün ikinci yarısında getirmeyi planlıyoruz. Sonrasında IONIQ 7 ve öteki modeller de gelecektir. 2023 sonu prestijiyle hibrit ve elektrikli araçların pazardaki toplam satışlarımız içerisindeki hissesinin yüzde 5 olmasını hedefledik” tabirlerini kullandı.

”PERAKENDE MÜŞTERİ SAYISI AZALIYOR”

6+6 düzenlemesinden evvel birçok kişinin arabası yatırım emelli gördüğünü söyleyen Berkel, düzenlemenin akabinde ikinci el pazarının yavaşladığını fiyatların ortalama yüzde 10 geri geldiğini söyledi. Berkel, ”Dolayısıyla o müşteri kümesi durdu. Fakat, pazarda perakende alıcıların sayısı da giderek azalıyor. Beşerler konutu ve arabası yatırım aracı olarak görüyorlardı. Bundan ötürü kur artarken herkes araç alıyordu. İkinci elde de durum böyleydi. Artık ikinci elde satışlar yavaşlayınca gerçek perakende müşterisi ortaya çıktı. Onlar da krediden ötürü erişemeyince orada bir tıkanıklık oldu. Bir kaç ay içerisinde tabloyu daha net görürüz” dedi. Berkel, Hyundai satışlarıyla ilgili olarak ise şu bilgileri verdi:

“İlk 8 ayda 30 bin 500 araç satışı gerçekleştirdik. Toplam pazar hissemiz yüzde 6.7 oldu. Binek araba tarafında da 28 bin 500 adet araç satışı gerçekleştirerek yüzde 8.1’lik pazar hissesine ulaştık.”

IONIQ 5’TEN ÖNE ÇIKANLAR

430 km menzil

72.6 kWh batarya kapasitesi

225 kW (305 HP) motor gücü

Yeni E-GMP platformu

Parametrik piksel tasarımı

20 inç’lik özel jant takımı

1.970.000 TL’lik fiyatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*