İmamoğlu: 170 mahallemiz betona direniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) İstanbullu üreticilere fiyatsız dağıttığı fideler, meyve ve sebzelerini bu yıl da vermeye başladı.

Bu yılın ‘hasat etkinliği’nde konuşan İmamoğlu, “İstanbul her semtinin farklı ziraî eserleriyle anılır. Bu nedenle hasat etkinliklerini her yıl farklı ilçede yapıyoruz. İstanbul bu manada, yıllardır üreten bir yerken, ne yazık ki betona dayalı bir rant iktisadı, bunun üstüne bindi ve hakikaten problemli bir hal aldı. Bugün bu betonun akınlarına karşın, aslında kırsal özelliği ağır basan 170 mahallemiz var hala İstanbul’da; direniyor” dedi.

İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye tarımda, endüstride, bilimde, teknolojide ve öbür alanlarda üreten bir pozisyona gelmesi gerekiyor ve çocuklarımıza, gençlerimize bu memleketin o bereketli tarafını gösterip, onların hayat uzunluğu, 7/24 meşgul olacakları, üretecekleri bir vatan, bir cennet vatan armağan etmeliyiz; meseleleriyle, sorunlarıyla, fiyat artışlarıyla, ekonomik krizleriyle konuşulan değil. Bu ülke, şu anda var olduğu ortamı hak etmiyor. Bu ülke, sahiden zenginliği hak ediyor. İstanbul, dünyanın göz bebeği. Hele hele İstanbul, en zenginliği hak ediyor. Milletçe zenginliği hak ediyor. Yoksulluk hududunun konuşulduğu, açlığı konuştuğumuz bir ortamı asla ve asla hak etmiyor. Önümde bulunan meyve, zerzevat kasalarına baktığımda, rahmetin o hoş fışkırışını gördüğümde; yaşama umut, geleceğe umut benim yüreğimde besleniyor. Yani patlıcanında salatalığına, biberine, reyhanına, kabağına, kıvırcığına. Bu hoş rahmeti topraklarımızda daim kılmalıyız. Bunun için çalışıyoruz. İstanbul her semtinin farklı ziraî eserleriyle anılır. Bu nedenle hasat etkinliklerini her yıl farklı ilçede yapıyoruz.

İstanbul bu manada, yıllardır üreten bir yerken, ne yazık ki betona dayalı bir rant iktisadı, bunun üstüne bindi ve sahiden sıkıntılı bir hal aldı. Bugün bu betonun akınlarına karşın, aslında kırsal özelliği ağır basan 170 mahallemiz var hala İstanbul’da; direniyor. İşte buralarda bizim ana vazifelerimizden birisi hem yeşil alanlarını korumak hem tarım alanlarını korumak hem de hayvancılığı geliştirmek, üreticimizi bu manada desteklemek.

VATANDAŞ MEYVE ZERZEVATA UZAKTAN BAKAR HALE GELDİ: Türkiye’deki ekonomik süreç hakikaten çok zorlaştırıyor insanlarımızın hayatını. Üretmelerini zorlaştırıyor. Mazot, gübre, fide, tohum, yem olmak üzere arka arda gelen artırımlar, herkesin bu manada nitekim belini büküyor. Öbür taraftan; kentlerde yaşayan yurttaşlarımızın da yoksulluğu, alışveriş yapabilme kapasitelerini darlaştırıyor. Artık meyve zerzevata, ne yazık ki uzaktan bakar hale geldi vatandaşlarımız. Geçen pazar geziyorum, kirazın kilosu 20-25 lira. Yani bu insanlarımız konutuna nasıl meyve götürecek, nasıl sebzesini götürecek? Bir yandan bunlara dönük önlem almaya çalışıyoruz.

GÖNÜL RAHATLIĞIYLA BİZE KURBANLARINIZI BAĞIŞLAYABİLİRSİNİZ: Bu tabloyu gördükten sonra, ‘Bizim kesinlikle ve kesinlikle bir şeyler yapmamız gerekiyor. Tarım konusunda daha evvel yapılmamış çalışmaları hayata geçirmemiz gerekiyor’ dedik ve 2019’da misyona geldiğimiz an itibariyle, bu manada harekete geçtik. İBB’nin harabeye dönmüş seralarını, ‘fide serasına’ dönüştürerek, yine işlerlik kazandırdık. Tohumlarımızı İstanbul’un çiftçisinin gereksinimine en uygun fideler haline dönüştürdük. Pandemi sürecinde başlattığımız ve bugüne ulaşan, tarımdan hayvancılığa, arıcılıktan balıkçılığa kadar farklı meslek kümelerine sağladığımız takviyelerimiz var. Halk Süt ve Halk Ekmek üretimleri için gerekli ham unsurları İstanbullu üreticilerden satın alıyoruz. Kurban Bayramı için de gönül rahatlığıyla bize kurbanlarınızı bağışlayabilirsiniz. Bilin ki İstanbul’da veren elin alan eli görmediği bir biçimde, gereksinimi olan vatandaşlarımıza sizin kurbanlarınızı, paylarınızı, en manevi biçimiyle ulaştırırız. Ortamızda pahalı iş adamlarımız var, görüyorum. Kurban bağışı sorununda bizi yalnız bırakmayın diyorum.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*