İngiliz uzmandan Karadeniz açıklaması: Yeni keşifler gelebilir

Merkezi Londra’da bulunan data tahlili ve danışmanlık şirketi GlobalData’nın petrol ve doğal gaz analisti Rami Khrais, Türkiye’nin Karadeniz’deki keşfinin artan gaz talebini karşılamaya katkı sağlayacağını tabir etti.

Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle global bir güç krizi yaşandığını anımsatan Khrais, Türkiye’nin Karadeniz’deki sahayı süratli geliştirmesinde bunun da tesirli olduğunu kaydetti.

YENİ KEŞİFLERİN ÖNÜ AÇILABİLİR

Khrais, Türkiye’nin doğal gaz muhtaçlığının tamamına yakınını ithal ettiğinin altını çizerek, “2020’li yılların sonuna yanlışsız alanda tam kapasite üretim başlayacak. Bu alanda ikinci kademeye geçilmesiyle Türkiye’nin dış kaynaklara bağımlılığı da azalacak. Enflasyondan muzdarip mahallî müşterilerin de üzerindeki baskı hafifleyecektir. Karadeniz’deki keşif Türkiye’ye derin sularda yeni keşiflerin önünü açabilir.” diye konuştu.

BU KEŞİF EPEY ÖNEMLİ

Columbia Üniversitesi Global Güç Siyasetleri Merkezi Kıdemli Araştırmacısı Jonathan Elkind de Türkiye’nin Sakarya Gaz Alanı’ndan 2023’ün başlarında üretime başlama niyetinin Türk güç karar vericileri için hoş bir haber olduğunu söyledi.

Elkind, Türkiye’nin alandan günde 10 milyon metreküp, yılda ise yaklaşık 3,65 milyar metreküp doğal gaz üretmeyi hedeflediğini anımsatarak, “Bu üretim, Türkiye’nin doğal gaz arzına kademeli lakin sağlam bir ek olacak.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin gaz talebinin artmasının beklendiğine dikkati çeken Elkind, “Rusya’nın barışçıl bir komşusu olan Ukrayna’ya saldırısının akabinde global gaz piyasalarının sıkışık olduğu bu devirde bu keşif ve üretim epeyce değerli.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.