IPSOS’un araştırması çarpıcı gerçeği ortaya koydu: Fakirlik tasasının en ağır olduğu ülke Türkiye

TÜİK bilgilerine nazaran Haziran ayında enflasyon oranı yüzde 4,95 artarken, yıllık bazda yüzde 78,62’e ulaştı. Eylül ayında açıklanan Orta Vadeli Program’daki dolar kuru ve enflasyon gayesini 6 ayda tutturamayan iktidar, “2023 sonrasında Türkiye’yi bu krizden çıkarabileceğini” vaat etse de çarşı pazar yangın yeri.

Gıda fiyatları, yılın birinci yedi aylık devrinde yüzde 85,3, son bir yıllık periyotta de yüzde 175,9 oranında yükseldi. Geçen yıl 100 liraya alınabilen tıpkı eserlerden oluşmuş bir besin sepeti için bu yıl temmuz ayında 275,9 lira ödendi.

Ipsos’un yaptığı son iki araştırma Türk halkının iktisada olan inancının çok düşük düzeylerde olduğunu gösterdi.

‘EKONOMİ KÖTÜ’ DİYENLERİN ORANI YÜZDE 86

Araştırmaya katılan iştirakçilerin yüzde 86’sı “Ülkenizde iktisadın durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna “kötü” cevabını verirken, “iyi” cevabını verenlerin oranı yüzde 14’te kaldı.

Sözcü’de yer alan habere nazaran Ipsos, araştırmanın bilgi notunda bunun Türkiye için araştırmanın yapılmaya başladığı 2012 yılından beri ortaya çıkan en düşük skor olduğunun altını çizdi.

FAKİRLİK TELAŞININ EN AĞIR OLDUĞU ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye’de temmuz prestijiyle yaklaşık iki şahıstan biri fakirlik kaygısı yaşıyor. 27 ülke vatandaşlarına ülkelerindeki en kıymetli problemlerin sorulduğu araştırmada, fakirlik ve toplumsal eşitsizlik konusunda Türkiye’de son 1 ayda tasa seviyesi 7 puan ile rekor düzeyde arttı.

Yüzde 46’lık skorla Küresel ortalamada fakirlik tasası yüzde 33.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*