IŞİD ismine para topladıkları argüman edilen 19 kişi gözaltına alındı

Mali Cürümleri Araştırma Heyeti’nin (MASAK) tespitleri sonucunda IŞİD için 1,5 milyon lira para topladıkları ve örgütle temaslı oldukları argüman edilen 24 kişinin yakalanması için 12 vilayette düzenlenen operasyonda 19 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan verilen bilgiye nazaran; IŞİD ile iltisaklı bireylere yönelik terörün finansmanı hatası kapsamında yürütülen soruşturmada, örgüt için para toplandığı tespit edilen banka ve PTT hesaplarıyla ilgili MASAK raporu doğrultusunda, toplanan paranın 900’ü aşan kuşkulu tarafından gönderildiği tespit edildi. Hesaplara 20 bin liranın üzerinde para gönderen şahıslar için MASAK’tan ayrıyeten bir rapor daha alındı. Yapılan ikinci inceleme sonucunda, 22 kişinin ‘ara toplayıcı’ olarak, 2 kişinin de ‘ana toplayıcı’ olarak misyon aldığının belirlenmesi üzerine 24 zanlının yakalanması için 12 vilayette eş vakitli operasyon düzenlendi.

Dosyada tespiti yapılan para hareketinin 8 milyon TL’nin üzerinde olduğu; haklarında gözaltı kararı verilen şüphelilerin örgüt iltisakları ile para hareketlerindeki açıklama kayıtları göz önüne alınarak, örgütsel olduğu konusunda kuşku bulunmayan 1,5 milyon lira üzerinde para hareketinin bulunduğu belirlendi. Öte yandan, şüphelilerin topladıkları paraların, Hatay’da PTT üzerinden çekilerek ülkeye giriş-çıkış yapan bireylerle Suriye’ye nakledildiği belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.