İstek Kayaalp, tarihe geçmek istiyor

Milli güreşçi İstek Kayaalp, Sırbistan’da yapılacak Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak rekorlarına bir yenisini daha eklemeye çalışacak.

Kariyerinde 11 kereyle en fazla Avrupa şampiyonluğu yaşanan ulusal güreşçi olan İstek, 5. sefer dünya şampiyonu olması durumunda bir defa daha Türk güreş tarihine ismini yazdıracak.

Rıza, büyüklerde en fazla dünya şampiyonluğu elde eden Türk güreşçi unvanını, hür tarzda 4 dünya şampiyonluğu bulunan Hüseyin Akbaş ile paylaşıyor.

Kazakistan’ın başşehri Işık Sultan’da 2019’da gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanan 32 yaşındaki güreşçi, böylelikle grekoromen tarzda 4 sefer dünya şampiyonluğuna ulaşan birinci Türk sportmen olmuştu.


“Hedefim 5. sefer dünya şampiyonu olmak”

Milli güreşçi İstek Kayaalp, Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da 10-18 Eylül’de düzenlenecek Dünya Güreş Şampiyonası öncesi AA Spor Sohbetleri’nin konuğu oldu.

Zorlu bir şampiyonanın kendilerini beklediğini belirten İstek,“Uzun vakittir hazırlıklarımız devam ediyor. Nisan ayının başında Avrupa Şampiyonası vardı, orada 11. Avrupa şampiyonluğunu elde etmiştim. Ondan sonra Dünya Şampiyonası hazırlık süreci başladı. En son 22 Haziran’da Roma’da ranking turnuvasında güreştim. Hoş maçlar yaparak birinci oldum, Dünya Şampiyonası’na hazır olduğumu gösterdim.

Son kamp için 21 Ağustos’ta Bolu Aladağ’da olacağız. Alışılmış ki her vakit söylediğim üzere burada ülkeme muvaffakiyet kazandırmak istiyorum. Amacım 5. kere dünya şampiyonu olmak. Dünya şampiyonalarında toplam 8 madalyam var. Madalya sayımı 9 yapmak, altın madalyamı da 5’e çıkarmak istiyorum. Kendimi son vakitlerde güçlü, kuvvetli hissediyorum. Eksik olan kilomu da aldım. 122-123 kiloda değil, 130 kiloda güreşeceğim. Bunu kas olarak aldığımı düşünüyorum. Artık rakipler benle uğraşsın istiyorum. Maksadım eksik kiloyu tamamlayıp bunu avantaja çevirmek, hızlanmak, güçlenmekti. Bunları başardığıma inanıyorum. Son kampta da üstüne koyarak güzel bir formda Dünya Şampiyonası’na gitmek istiyorum.” sözlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*