Japonya: Asya merkezli yeni bir tertibe gereksinim var

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Nikkei tarafından düzenlenen “Future of Asia” aktifliği hasebiyle ülkesini ziyaret eden konuk devlet adamlarına hitap ederek, Rusya-Ukrayna krizi ile milletlerarası toplumda Asya‘nın büyüyen rolüne değindi.

Kişida Fumio, “Artık Asya kaynaklı yeni bir milletlerarası tertibe gereksinimimiz var. Zira Asya, dünya iktisadının yaklaşık yüzde 35’ine tekabül ediyor ve dünyanın en süratli büyüyen bölgesi” dedi.

Kişida, 2023’te Japonya ile Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) münasebetlerinin 50. yılının kutlanacağını kaydederek, “İş birliğine yeni bir vizyon, alakalara yeni bir taraf vererek ASEAN ile yeni bir periyoda gireceğiz” tabirlerini kullandı.

‘UKRAYNA, YARININ DOĞU ASYA’SI OLABİLİR’

Kişida Fumio, bölgede statükoya yönelik tehditlere ait de “Bu sorun ABD ya da Çin ile taraf tutmamız sıkıntısı değil. Bundan öte, üniversal kıymetleri ve barışçıl dünya nizamını müdafaamız ya da kaybetmemiz meselesi” diye konuştu.

Kişida, Rusya-Ukrayna savaşının Asya-Pasifik bölgesi güvenliğine tesirlerinin hissedildiğine dikkat çerek, “Ukrayna, yarının Doğu Asya’sı olabilir. Egemenlik ve toprak bütünlüğü ihlallerine hiçbir yerde müsamaha gösterilmemesi gerekir” değerlendirmesini yaptı.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*