Karabük’te son yağışlar hububatta yüksek rekolte beklentisini artırdı

Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, AA muhabirine, bu sene 168 bin dekar alanda hububat ekimi gerçekleştirdiklerini, 70 bin dekar civarında da yem bitkisi ekilişleri olduğunu bildirdi.

Bu nedenle 2022’den pek umutlu olduklarını aktaran Ayvalık, “Hububatta kardeşlenme periyodunun başlaması, bize 2022 yılının hayli verimli bir yıl olduğunu gösteriyor. Bilhassa ilkbaharda yağan yağmurlar bunu tetikledi diyebiliriz.” sözünü kullandı.

Ayvalık, Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen “2022 Yılı Tarım Yerlerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi” projesi kapsamında bahar periyodunda 3600 dekar alanda ayçiçeği ekimine de başlandığını söz ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Üreticilerimizden bu hususta ağır talep var. Çeltiğe bu sene ikinci kere yüzde 50 tohum dayanağı verdik. Bakanımızın öncülüğünde tohum dayanakları eylül ayında da devam edecek. ‘2022 Yılı Tarım Yerlerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi’ projesi kapsamında vilayet müdürlüğümüze 1 milyon 900 bin lira civarında bir ödenek ayrıldı. Bu kapsamda biz tohumlarda yüzde 75 oranında destekleme modülüne gitmeyi hedefliyoruz. Altyapıları hazırladık. Ekmek isteyen üreticilerimizin çok geç kalmadan vilayet ve ilçe müdürlüklerimize müracaat etmeleri çok kıymetli.”

KAYNAK: AA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*