Kaynağı bilinmeden içilen sular risk taşıyor

Son devirlerde Adana ve Türkiye genelinde su zehirlenmesi olayları arttı. Hal bu türlü olunca uzmanlar da kaynağı bilinmeyen suların içerebileceği bakteri ve mikroplar nedeniyle oluşabilecek riskler konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Aile Tabibi Uzmanı Dr. Filiz Otomobilci, yaptığı açıklamada, çocuklarda bu zehirlenmelerin daha sık olduğunu belirterek, “Son devirlerde ishal, kusma, bulantı ve yüksek ateşle seyreden hastalıkların altında mikroplu suların yattığı düşünülmekte. Bu periyotta bilhassa çocuklarda gördüğümüz sorunların en büyük sebebi çocukların dezenfekte olmamış sularla çok fazla içli dışlı olmasından kaynaklanıyor. Bu ishallerde sulara karışmış olan viral ya da patojen bakterileri düşünüyoruz” dedi.

Dr. Otomobilci yetişkinlerde de tıpkı semptomların görüldüğünü söz etti.

“HAVUZUN TEMİZLİĞİNDEN EMİN OLUN”

Hijyenin kıymetinden bahseden Dr. Otomobilci, “Yaz devrinde çok sık gördüğümüz bu ishallerin en kolay korunma tekniği aslında hijyendir. Burada da el yıkama alışkanlığı, suya ve sabuna dokunun dediğimiz olay katiyetle daha çok kıymet kazanıyor. Çocuklar, havuz ve denize girdiğinde ailelerin denetim etmesi çok kıymetli. Bu süreçte anne babalar de aileler gidilen havuzun pak olduğundan emin olmalı ve klorlama oranını sorgulamalı” diye konuştu.

“2-3 GÜNLÜK İSHALDEN KORKMAYIN”

Dr. Otomobilci iki üç gün süren ishallerden korkulmaması gerektiğini belirterek, “Hafif ishal semptomları meskende giderilebilir. Fakat çok sık kusma, yüksek ateş üzere durumlarda kesinlikle hastaneye götürülmesi gerekir” sözlerini kullandı.

Şebeke sularının hijyenine de değinen Dr. Filiz Otomobilci şunları söyledi:

“Şehir suları denetimli olarak klorlanmakta. Bunun dışında hijyeninden emin olmadığınız açık çeşmelere dikkat etmek gerekir. Oradan akan suyun nereden geldiği, kaynağı muhakkak değilse suyu kesinlikle kaynatmak gerekiyor. Belirli bir mühlet kaynatıp dinlendirdikten sonra sular içilebilir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*