Mahkeme, ‘Esra Hankulu’ cinayetinde gerekçeli kararını açıkladı

Ankara’da, ‘Aleyna Çakır’ olarak bilinen Sema Esen’in vefatına ait soruşturmada kuşkulu olan Ümitcan Uygun’un, Esra Hankulu’nun meskeninde meyyit bulunmasıyla ilgili tutuklu yargılandığı davada ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’dan aldığı 10 yıl mahpusun münasebeti açıklandı. 

Esra Hankulu, Mamak ilçesi Akdere Mahallesi’nde yalnız yaşadığı konutunda, geçen yıl 5 Ağustos’ta meyyit bulundu.

Hankulu ile geceyi meskende geçiren arkadaşları Dilan Civelek ve Furkan Gürgil ile kamuoyunda ‘Aleyna Çakır’ olarak bilinen Sema Esen’in vefatıyla ilgili devam eden soruşturmada kuşkulu olan Ümitcan Uygun, gözaltına alındı.

Uygun, ‘kasten öldürme’ hatasından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanırken, Furkan Gürgil ile Dilan Civelek de isimli denetim kaidesiyle hür bırakıldı.

Ümitcan Uygun hakkında, ‘kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi taammüden öldürme’ cürmünden ağırlaştırılmış müebbet, Furkan Gürgil ve Dilan Civelek hakkında ise ‘suç kanıtlarını karartma’ cürmünden 5 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

10 YIL MAHPUS CEZASI 

Ankara 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 13 Nisan’daki karar duruşmasında, cumhuriyet savcısının ağırlaştırılmış müebbet mahpus istediği Uygun’a, ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ hatasından 10 yıl mahpus cezası verildi.

Kararda takdir indirimi uygulanmadı. Kararla birlikte sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi.

Tutuksuz sanıklar Furkan Gürgil ve Dilan Civelek’e ise ‘suç kanıtlarını karartma’ hatasından 1’er ay 6’şar gün mahpus cezası verilerek kararın açıklanması geri bırakıldı.

MÜNASEBETİ AÇIKLANDI

Mahkeme heyeti, verilen kararın münasebetini açıkladı. Gerekçeli kararda, olay günü sanık Ümitcan Uygun’un, Esra Hankulu’na birlikte kaldığı odada hayatını kaybetmesi sonucunu doğuracak halde baş bölgesine darp- cebir uyguladığı belirtildi.

Cebrin sanık tarafından Hankulunun düşürülerek başının sert ve künt tabana çarptırılması yahut başa sert ve künt cismin vurulması sonucu mu oluştuğunun isimli tıp raporlarında tam olarak belirlenemediği vurgulandı.

Alınan raporlarda Hankulu’nun, sanığın meskende olduğu saatte öldüğünün tespit edildiği aktarılarak, Uygun’un kıza yönelik darp hareketini de gerçekleştirdiği, bunun sonucu olarak da Hankulu’nun kötüleştiği aktarıldı.

Sanık Ümitcan Uygun’un, Esra Hankulu’yu baygınlık geçirmesi üzerine öteki 2 sanıkla banyoya götürüp, ıslatarak kendine getirmeye çalıştığı belirtildi.

Kendine gelen Hankulu’nun çay demleyip, sanıklarla bir müddet sohbet ettiği, bu durumun da Uygun’un kendisine olumsuz halinin olmadığını gösterdiğine dikkat çekildi.

Uygun’un, daha sonra Hankulu ile odaya gittiği de göz önüne alındığında öldürme kastı olmadığı kanaatine varıldığı, bu nedenle ‘kasten öldürme’ hatasından değil ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ kabahatinden karar kurulduğu vurgulandı.

KARARA İTİRAZ 

Gerekçeli kararın açıklanmasının akabinde Hankulu ailesinin avukatı Nuran Özdemir, kararı Ankara Bölge Adliye Mahkemesine taşıdı.

Özdemir, itiraz dilekçesinde, mahkemenin yargılama sonunda adil olmayan karar verdiğini, sanığa taammüden öldürme hatasından ceza verilmesi gerektiğini belirterek, kararın bozulmasını talep etti. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*