Merdan Yanardağ’a hapis cezası

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’a ‘Düzenin mafyalaşması’ başlıklı yazısı nedeniyle 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme daha sonra cezayı Yanardağ’ın aynı suçu birden fazla kez işlediği iddiasıyla 1/4 oranında artırarak 7 ay 15 güne çıkardı.

Tele1’in haberine göre kararda, Yanardağ’ın yazısında “Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve devletin kurumlarını aşağıladığı” iddia edildi. Karara İstinaf yolu açık.

“TAMAMEN ELEŞTİRİ”

Yanardağ savunmasında yazısının tamamen siyasi analiz ve eleştiri mahiyetinde olduğunu, hem hükümeti hem de toplumu uyardığını söyledi.

Devlet-iktidar ayrımına yazı boyunca özenle uyduğunu söyleyen Yanardağ, kapitalizm eleştirisinde her zaman bir mafya boyutu bulunduğunu ve daha önceki iktidarlar döneminde de benzer olaylar yaşandığını belirti. Sedat Peker’in daha önce iktidarın yönlendirmesiyle muhalif toplum kesimlerini tehdit ettiğini anımsattı.

Mafya yapılanmalarının kapitalist düzenlerin karanlık yanlarından biri olduğunu vurgulayan Yanardağ yazısının bilimsel sosyolojik bir perspektiften yapılan bir siyasi analiz olarak değerlendirilmesi gerektiğine de işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir