Meyyit doğum yapan bayan cinayetle suçlanıyor

Meyyit doğan bebeğinin akabinde yapılan uyuşturucu testi müspet çıkan ve bu nedenle cinayetle suçlanan ABD’li bir bayanı temsil eden avukat, bu tip davaların üreme haklarına yönelik ulusal bir baskı nedeniyle “daha da kötüleşeceğini” söyledi.

Şaşırtan olay Kaliforniya, ABD’de gerçekleşti. Business Insider’ın haberine nazaran, hamileliği sırasında bağımlılıkla çaba eden Chelsea Becker, 2019’da uyuşturucu kullanımıyla suçlandığı bir meyyit doğum yaşadıktan sonra cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.

Becker, kefalet ödemek için gereken 2 milyon doları toplayamadı ve 16 ay mahpus yattı. Bununla birlikte suçlamaların düşürülmesiyle 2021’de özgür bırakıldı.

Becker’in avukatı, San Francisco Chronicle’a müvekkilinin davasının (ve benzeri bir 2018 vakasının) gebe insanları meyyit doğum ve düşükten sonra hatalı hale getirme tarafında artan ulusal eğilimin bir kesimi olduğunu söyledi.

“DURUM GİDEREK BERBATA GİDİYOR”

Lee, verdiği demeçte, “Bu kapı açıldığında, birinin hamileliği sırasında yaptığı yahut yapmadığı her şey benzeri formda suçlanabilir. Bunu zati görüyoruz ve daha da berbata gitmesini bekliyoruz” dedi.

Gebe Bayanlar için Ulusal Avukatlar, gebelere yönelik cezai kovuşturmaların, 1973’ten 2005’e kadar kovuşturulan davalara kıyasla 2006’dan 2020’ye üç katına çıktığını tespit etti. Yüksek Mahkeme, bir taslak mahkeme görüşünün sızdırılmasının akabinde Roe v. Wade muhafazalarını bozmaya hazır göründüğü için, birkaç eyalette kürtajı cürüm sayan yasalar da tekrar gündeme geldi.

Chelsea Becker, eyalet milletvekillerine yazdığı bir mektupta, “Umarım gelecekte hiçbir bayan bebeğini düşürmekten yargılanmayacaktır” dedi.

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.