Milletin sıkıntısı, bakanın kaygısı

Tarladaki yangını söndürmesi gereken bakanın çıkışı ‘Milletin kederine bak bakanın kederine bak’ reaksiyonlarına yol açtı.

Tarlada artan maliyetler çiftçiye hasat bıraktırırken mandıradaki kriz de doruğa çıktı. Uzun müddettir anaç hayvanlar kısma giderken Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Lideri Sencer Solakoğlu’ndan son ihtar geldi. Solakoğlu, maliyetlerin fahiş düzeye çıktığını belirtti. “Yalvardık lakin dinlemediler. Kesim anaç kesiyor. Bedelini halk rafta ödeyecek. Bu hayvanları yerine koymak en az 2.5 yıl” dedi.

‘ÖBÜR DÜNYADA İNSANLIK İSMİNE NE YAPTIN DİYE SORACAKLAR, KARŞILIĞI VAR’

Tarımda, hayvancılıkla raflara artırım yağmuru olarak yansıyan plansızlığın sorumlusu olan Tarım Bakanı Vahit Kirişçi ise ‘planlı politika’ yerine ‘ahireti’ işaret etti. Kirişçi “Seçimlerin hepsi kritikti lakin bu seçim çok daha kıymetli. Hepimiz öbür dünyaya gideceğiz. İnsanlık ismine, tüm mazlum milletlerin selameti ismine atmanız gereken hangi adımı attınız? diye soracaklar. Hamdolsun bunun verilecek karşılığı var” dedi.

MALİYETLER ‘SÜT’Ü KESTİ HAYVANLAR KISMA GİDİYOR

Ekonomik kriz derinleşirken, üretimde maliyetler de katlanarak artıyor. Süt dalında maliyetlerin fahiş artışıyla üretici, kesimhanenin yolunu tutmak zorunda kaldı. Çiğ süte fiyatının değişmemesi yansılara neden olurken süt üreticisi ahırların yakında boş kalacağına işaret etti. TÜSEDAD Lideri Sencer Solakoğlu kimsenin ziyanına üretim yapmayacağını belirterek, ‘’Sektör cayır cayır anaç bölümü yapıyor. Bunun bedelini halk rafta ödeyecek” dedi.

Türk Lirası’nın süratli paha kaybıyla birlikte rekor kıran maliyet artışı üretimi sekteye uğratmaya devam ediyor. Tarladan çekilen çiftçilerden sonra, maliyetlerin altından kalkamayan besici de hayvanlarını kesimhaneye göndermek zorunda kaldı. Süt kesimindeki maliyetin fahiş artışı sebebi ve tahlil bulunmaması sebebiyle üretici, güç duruma düştü. Geçtiğimiz günlerde dalın ağır talebini lisana getirmesine karşın çiğ süt fiyatı artmazken, son olarak süt tozu ihracatına da yıl sonuna kadar kısıtlama getirildi. Çiğ sütte tavsiye satış fiyatı litre başına 7.50 TL. Üreticinin eline ise kesintilerden sonra 7 TL geçiyor. Üreticilere nazaran bu fiyat en az 10 lira olmalı. Maliyet artışları nedeniyle birçok çiftçi dalı bıraktı. Yemin kilogram fiyatı 7.60 lirayı aştı. Son 1.5 yılda başta anaç hayvanlar olmak üzere 1 milyonu aşkın büyükbaş hayvanın kesildiği iddia ediliyor. Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Genel Lideri Sencer Solakoğlu, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada ahırların yakında boş kalacağına işaret ederek ‘’Yüzde 10 kesim kararı aldım. Piyasada süt talebi olmasına karşılık fiyatı düşük tutmanın sonu budur! Yalvardık! Yapmayın dedik! Dinlemediler. Bölüm cayır cayır anaç kesiti yapıyor. Bunun bedelini halk rafta ödeyecek. Süt tozu ihracatını kapatıp vefat fermanını imzaladılar’’ dedi. Solakoğlu kimsenin ziyanına üretim yapmayacağını belirterek, ‘’Dişi kısmını yasaklayarak insanları zorlayamazsınız. Ziyanına üretim kimse yapmaz! Bu hayvanları yerine koymak en az 2,5 yıl! Çiftçi enflasyonun sebebi değil tahlili de olamaz dedik. Daha ne demeliydik, ne yapmalıydık?’’ tabirlerini kullandı.

ÜRETİCİ İFLAS EDERKEN BAKAN SEÇİM VURGUSU YAPTI

Türkiye’de tarım ve hayvancılıkta maliyet krizi yaşanırken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ağrı’da yaptığı açıklamada seçime yönelik açıklamalarda bulundu. Kirişci, her seçimin kritik olduğunu lakin önümüzdeki seçimin daha da kıymetli olduğunu vurgulayarak “Seçimlerin hepsi kritikti, bunların hepsi değerliydi ancak bu seçim çok daha değerli. Hepimiz öbür dünyaya gideceğiz. O tarafa gittiğimizde soracaklar. İnsanlık ismine bu memleketin, milletin değil, tüm mazlum milletlerin selameti ismine atmanız gereken hangi adımı attınız? Hamdolsun bunun verilecek karşılığı var. Gönül koyduğunuz, kızdığınız, darıldığınız milletvekili olabilir, vilayet lideri olabilir, vilayet yöneticisi olabilir, belediye lideri olabilir, belediye meclis üyesi olabilir fakat biz bunlardan arınıp kendimiz için değil bütün mazlum milletler için, evet ‘Tayyip Erdoğan’ın kendi istikbali değil, milletin istikbali başta olmak üzere mazlum milletlerin istikbali ve onların istiklalidir’ diyeceğiz. Bunun için de çok çalışacağız’’ dedi. Kapsamlı bir planla tarladaki yangını söndürmesi gereken bakanın çıkışı ‘Milletin kaygısına bak bakanın kaygısına bak’ reaksiyonlarına yol açtı. Bakanın açılamalarına reaksiyon gösteren Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada ‘’Tarım Bakanı Vahit Kirişci bu seçim çok kıymetli, öbür dünyaya gittiğimizde soracaklar demiş. Emin ol soracaklar, hem de neler neler soracaklar. Batırdığınız çiftçinin, aç bırakılan halkın, hırsız, rüşvetçi danışmanların, 3-5 ballı maaş alanların kısacası talanın hesabı sorulacak’’ dedi.

ET VE SÜTE YÜZDE 35 ARTIRIM YOLDA

Enerji, yem, mazota gelen artırımlar ile kur artışı temel besin eserleri et ve sütte yeni artırımların da kapısını araladı. 1.5 ay içinde et ve süt eserlerine en az yüzde 30-35 artırım gelecek. TÜSEDAD Genel Lideri Sencer Solakoğlu, et ve sütte çok ağır artırımlar yaşanacağını vurgulayarak “Üreticinin fiyatını düşük tutarak enflasyonu düşüreceklerine inanıyorlar bu çok yanlış. Maliyetler her geçen gün artıyor. Ekim-kasım ayında hem ete hem süte en az yüzde 30-35 artırım gelecek. Fiyatlar çok daha fahiş yerlere gidebilir” dedi. Hayvan azlığından ötürü devletin 150 bin büyükbaş hayvan ithalatına müsaade verdiğine dikkat çeken Solakoğlu ‘’İktidar Hasan’a diyorlar ki sen üretme, Hans’a da diyorlar ki sen üret biz seni destekleriz. Bu da yurtdışından daha uygun bir fiyata hayvan alıp oradaki çiftçiyi yüksek fiyata layık görmektir. Yurtiçindeki çiftçiden de ucuza alıp ziyan etmesine neden olmaktır. Biz bu işi artık yapmayacağız diyenlerin sayısı süratle artıyor. Bunun için devlet ithalat kapısını açtı. Devlet diyor ki siz üretmeyin biz ithal ederiz. Bu yanlış siyasetler devam ettikçe işi bırakan sayısı da artacak’’ sözlerini kullandı.

GİRDİLER KATLANIRKEN ÇİĞ SÜT FİYATI SABİT KALDI

Ulusal Süt Kurulu (USK) çiğ süt tavsiye fiyatının, 1 Ekim prestijiyle üreticinin eline litre başına net 7,50 lira geçecek formda sabit bıraktı. USK’nin internet sitesinde yer alan duyuruda, 15 Mayıs 2022’den itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatının litre başına 7,50 lira olduğu hatırlatılırken, 15 Eylül’de yapılan toplantı sonucunda mevcut fiyat sabit bırakıldı. Toplantının akabinde USK’dan yapılan açıklamada, “1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütünün tavsiye fiyatının ‘çiğ süt dayanak primi hariç’ üreticinin eline net 7,50 lira geçecek biçimde belirlenmesine, soğutma, nakliye ve öteki cari sarfiyatlar üretici tarafından karşılandığı takdirde üreticiye ayrıyeten ödenmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir” sözlerine yer verildi. USK’nın kararı çiğ süt üreticilerinde hayal kırıklığı yarattı. Çünkü 1.5 olması gereken süt/yem paritesinin 0.9’a kadar gerilediği bir ortamda, kelam konusu fiyatların anaç hayvanların kısma gidişini durdurmayacağı tabir ediliyor. Üreticiler USK’dan en az 9.5 TL çiğ süt tavsiye fiyatı ve 1 TL de prim takviyesi açıklanmasını bekliyordu.

‘İHRACAT YASAĞI KESİMİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK’

Türk Veteriner Tabipleri Birliği (TVHB) Merkez Kurulu Lideri Ali Eroğlu, 2022 sonuna kadar süt tozu ihracatının yasaklanması kararının hayvancılık kesimini olumsuz etkileyebileceğini belirterek, kelam konusu yasağın kaldırılmasını istedi. Eroğlu, açıklamasında, Türkiye’nin 2019’da 40,6 bin ton, 2020’de 17,7 bin ton, 2021’de 62,1 bin ton ve 2022’nin birinci 7 ayında 39,7 bin ton süt tozu ihracatı yaptığını bildirdi. Dış satım yasağının ihracatçılar için yurt dışı pazar kayıplarına yol açacağına işaret eden Eroğlu, “İhracatçı, eserini yurt içi piyasada satacaktır. Lakin üreticiden alınan süt ölçüsü ve kıymeti düşecek, hala düşük olduğu tartışılan bize nazaran de ucuz olan, referans fiyatı dahi piyasada oluşamayacaktır” değerlendirmesinde bulundu. Eroğlu, “Sürdürülebilirlik de girdi fiyatlarının denetim altına alınması, yem ham unsuru üretimine değer verilerek, yemin dövize bağımlılıktan çıkarılması ve 1 kilogram süt ile 1,5 kilogram yem alınabilecek süt yem paritesinin sağlanmasıdır. Aksi halde esasen düşme eğiliminde olan süt üretimi daha da düşecektir” dedi. Eroğlu, kelam konusu ihracat yasağının üreticinin üretimden çekilmesine sebep olacağı ihtarında bulunarak, yasak kararının tekrar gözden geçirilerek kaldırılmasını istedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*