Öğrencilere yeni eğitim devrine “uyku borcu”nu kapatarak girmeleri tavsiyesi

Prof. Dr. Öztürk, tertipli ve kâfi uykunun sağlıklı hayatın anahtarlarından olduğunu, yetersiz ve sistemsiz uyku döngülerinin bireylerin “uyku borçlanmasına” yol açtığını anlattı.

Yaz tatilinde öğrencilerin uyku nizamlarında bozulma yaşanabildiğini, okula başlayacak öğrencilere tatilin son günlerinde uyku borçlarını kapatmaları ve uyku vakitlerini tertibe koymaları tavsiyesinde bulunan Öztürk, şöyle devam etti:

“Yeteri kadar uyku almadığımızda bu borç birikiyor. Doğal ki tatil devirlerinde de biraz daha sistemsiz uyku, uyanıklık döngüleri, geç yatma üzere sebeplerle uykuya borçlanabiliriz. Benim öğrencilere teklifim bu borcu kapatarak yeni periyoda girmeleri. Öğrencilerin okulun başlangıcından evvel uyku saatini biraz daha olağan erken periyoda alarak yeteri kadar uyumaya dikkat etmeleri gerekiyor. Bu, onların okul muvaffakiyetleri için de değerli. Yani okullar açılmadan evvel uyku borcumuzu ödeyelim ve o denli okula başlayalım.”

Levent Öztürk, öğrencilere günde en az 7 saat uyumaları gerektiği ikazını yaptı.

UYKU SIHHATİ DERSLERDE BAŞARIYI ARTIRIYOR

Öğrenim sürecinde sistemli uykunun değerli rol oynadığını aktaran Öztürk, sağlıklı ve sistemli uykunun öğrenme sürecini olumlu etkilediğini ve beraberinde başarıyı getirdiğini vurguladı.

Prof. Dr. Öztürk, şunları kaydetti:

“Uykuyu genel olarak vücudu dinlendirmek için yaptığımız bir iş olarak düşünürler ancak uyku temel olarak beyni dinlendirmek, beyni yeni güne hazırlamak ve geçmiş günün birikimini temizlemek için kullanılan bir süreçtir. O açıdan beyin fonksiyonları bilhassa dikkat, öğrenme ve bellek oluşturma üzere süreçleri uyku sıhhatiyle yakından bağlantılı. Bu bakımdan uyku sıhhatimiz ne kadar uygun olursa akademik başarımız, yeni bilgileri öğrenmemiz o kadar uygun oluyor. Bizim yaptığımız bir çalışmada öğrencilerin bir kümesine uyku sıhhati ve hijyeni eğitimi verdiğimizde okul muvaffakiyetlerinin zaten arttığını gözlemledik.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*