Ömer Çelik’ten ‘Kaftancıoğlu’ yorumu: Hukukçuların yürüteceği bir tartışma

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yargıtay’ın, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu hakkındaki mahkûmiyet kararlarını onamasına ait, “Her hususta bizi, Cumhurbaşkanı’mızı, yargının verdiği kararın gerisindeki irade olarak etiketliyorlar, ondan sonra da bizden kendimizi yargının yerine koyarak bir tavır almamızı bekliyorlar. Hasebiyle o yargı kararını herkes kendi zaviyesinden değerlendirecektir ancak herkes evraka bakarak konuşsun. Belgeyi ben de bilmiyorum, onlar da bilmiyor. Bu tartışma hukukçuların yürüteceği bir tartışma” sözlerini kullandı.

Ömer Çelik Merkez Karar İdare Heyeti (MKYK) toplantısı sonrasında parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yargıtay’ın, Canan Kaftancıoğlu hakkındaki mahkûmiyet kararlarını onamasına ait soru üzerine Çelik şu cevabı verdi:

‘SADECE TARAFTARLIKLA KONUŞULUP ELE ALINAN BİR MESELE’

“Bu belgenin içini ne ben bilirim ne de CHP’nin siyasetçileri bilir. Daha karar yayınlanır yayınlanmaz toplumsal medyadan tuttular Cumhurbaşkanı’mıza, hükümetimizi suçlamaya çalıştılar. Bu problem, evrakın içini ben bilmediğim üzere kendilerinin de bilmediği bir sıkıntı. Münasebetiyle yalnızca taraftarlıkla konuşulup ele alınan bir sıkıntı.

‘HERKES BELGEYE BAKARAK KONUŞSUN’

Hukukçular çıksınlar görüşlerini söylesinler. Kimileri yargı kararını beğenir kimileri beğenmez; fakat şöyle bir adete döndü bu iş, yargı kararı çıksa çabucak bunu Cumhurbaşkanı’mızı gaye gösterecek, AK Parti’yi amaç gösterecek, Cumhur İttifakını maksat gösterecek hale sokuyorlar. Bu mantıksız bir şey, nihayetinde okuduğuma nazaran birtakım davalardan beraat etmiş, birtakım davalardan verilen kararı Yargıtay bozmuş, başkalarını de onamış. Buna bakmak lazım; neyi neye nazaran bozmuş, neye nazaran onamış? O halde kıymetlendirmek lazım. Her mevzuda bizi, Cumhurbaşkanı’mızı, yargının verdiği kararın ardındaki irade olarak etiketliyorlar, ondan sonra da bizden kendimizi yargının yerine koyarak bir tavır almamızı bekliyorlar. Münasebetiyle o yargı kararını herkes kendi zaviyesinden değerlendirecektir lakin herkes evraka bakarak konuşsun. Belgeyi ben de bilmiyorum, onlar da bilmiyor. Bu tartışma hukukçuların yürüteceği bir tartışma.”

Çelik, Türkiye’deki sığınmacı tartışmalarına ait şu açıklamayı yaptı:

‘DÜZENSİZ GÖÇLE TESİRLİ BİR HALDE ÇABA EDİLMEKTEDİR’

“Türkiye’nin bir göç idaresi konusunda hem deneyimi hem de bir siyaseti vardır. Sistemsiz göçle tesirli bir biçimde çaba edilmektedir. Bir yandan sorunun kaynağında tahlil aranmaktadır; tesirli hudut güvenlikleri kelam hususudur. Birilerinin dediği üzere ‘sınırlarımız yol geçen hanına döndü’ gibisinden bir yaklaşım hem Türk Silahlı Kuvvetleri’ni hem de emniyet, jandarma teşkilatımıza yönelik bir iftiradır. Sığınmacıların kayıtlı olduğu vilayetlerde kalmaları formda önlemler alınmaktadır.

Ayrıyeten Memleketler arası Muhafaza Kanunu’na Türkiye uygun bir biçimde hareket etmektedir. Bir hukuk devleti olarak sığınan ve muhafaza gereksinimi olanlara milletlerarası hukuk ve kendi medeniyet kıymetlerimiz çerçevesinde yaklaşılmaktadır. Belirli bir devir ülkemizde kalanların uyumlu bir biçimde, bu devir içerisinde, hayatını sürdürebilmeleri için ahenk konusunda gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çerçevede geniş bir ele alış kelam konusudur… Bunun ötesinde, vatandaşlarımızın haklı olarak bizlere ilettikleri göçmenlerle ilgili bir grup asayiş meseleleri, bir grup öbür problemler olduğu vakitte bunlarla en tesirli halde çaba edilmektedir.

‘OLUMSUZ BİR ŞEYLER OLDUĞU VAKİT VATANDAŞLARIMIZ LÜTFEN KENDİLERİ MÜDAHALE ETMESİNLER’

Son vakitlerde toplumsal medyada görüyoruz, bütün vatandaşlarımızdan istirhamımız şudur: Bir yerlerde olumsuz bir şeyler olduğu vakit vatandaşlarımız lütfen kendileri müdahale etmesinler. İstenmeyen birtakım şeylerin çıkması kelam konusu olabilir.

Burada sığınmacı olarak bulunanlar, mülteci olarak bulunanlar burada sonsuza kadar kalmayacaklar, günü geldiğinde karşı tarafta inançlı, katillerden korunmuş bölgeler ortaya çıktığında zati gidecekler. O bölgelerde briket konut yapılması, altyapının kurulması ile esasen istekli ve onurlu bir halde bu geri dönüşlerin sağlanması gerçekleştirilecek.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*