Putin’den ‘Zafer Günü’ bildirisi: Nazizim’in rövanşı kabul edilemez

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, “Zafer Günü” öncesi tebrik bildirisi yayımladı. Eski Sovyet Cumhuriyetleri’ne gönderilen iletide “nazizm” vurgusu yaptı. Putin, “İkinci Dünya Savaşı’nda yenilenlerin ideolojik mirasçılarının rövarşı kabul edilemez” tabirini kullandı.

Bildiri, Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri ile Özbekistan’a bağlı Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetleri’ne de gönderildi. Putin, Ukrayna ve Gürcistan vatandaşlarını ayrıyeten kutladı.

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nın hezimete uğratıldığı gün her yıl “Zafer Günü” olarak kutlanıyor. Avrupa’da 8 Mayıs’ta kutlanan “Zafer Günü” saat farkından ötürü Rusya’da 9 Mayıs’a denk geliyor.

“Zafer Günü”, Rusya’da her yıl Kızıl Meydan’da askeri geçit merasimiyle kutlanıyor. Merasim, bu yıl, Putin’in Ukrayna’ya açtığı savaş nedeniyle başka bir kıymet kazandı. Dünya Rusya başkanının Kızıl Meydan’da yapacağı konuşmaya kilitlendi.

Zafer Günü Töreni’nde 11 bin Rus askeri Kızıl Meydan’da yürüyecek.

Batı’da Putin’in değerli bir duyuru yapacağı beklentisi hakim. Savaşın başında, Rus başkanın, 9 Mayıs’ta Ukrayna’da zafer ilan etmeyi planladığı söyleniyordu. Lakin Rus ordusu 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da zafer kabul edilebilecek ilerleme sağlayamadı. Putin’in, Ukrayna’ya resmen savaş ilan edeceğine dair son sav da Kremlin tarafından yalanlandı.

Rus ordusu her yıl olduğu üzere gövde gösterisi yapacak. Merasimde, 11 bin Rus askeri Kızıl Meydan’da yürüyecek. 131 kesim askeri teknoloji eseri sergilenecek.

Nükleer savaş halinde Rusya Devlet Lideri’ne ve ordunun komuta kademesine gezici karargah olarak hizmet vermek üzerene tasarlanan “Kıyamet Günü” komuta uçağı da havada olacak.

Evvelki yıllarda merasime Batılı önderler de katılıyordu. Amerikan Liderleri’nden Bill Clinton 1995’te, George Bush 2005’te Kızıl Meydan’daydı. Bu yıl Batı’nın ambargoları altında yapılacak merasime hiçbir yabancı başkan davet edilmedi.

Sovyetler Birliği, İkinci Dünya Savaşı’nda öbür ülkelerden çok daha fazla kayıp verdi. 27 milyon vatandaşını kaybetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.