Rus basını: Ankara ve Kiev ile tahıl sevkiyatı için mutabakata varıldı

Rusya basını, Moskova idaresinin Kiev ve Ankara ile tahıl sevkiyatı için bir koridor açılması konusunda uzlaşmaya vardığını yazdı. Kremlin’e yakınlığıyla bilinen İzvestiya gazetesinin hükümet kaynaklarına dayandığı haberine nazaran, Türkiye donanması Ukrayna karasularında Odessa kıyılarına döşenen mayınları temizleyerek tahıl yüklü nakliye gemilerine milletlerarası sulara kadar eşlik edecek. Daha sonra Rus savaş gemileri devreye girerek tahıl taşıyan gemilere Boğaz’a kadar eşlik edecek.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un çarşamba günü gerçekleştireceği Ankara ziyaretinde de Türkiye tarafıyla hususun ayrıntılarını görüşmesi ve tarafların sevkiyat planını resmi olarak onaylaması bekleniyor.

Ukrayna, dünyadaki en büyük tahıl ihracatçılarından biri. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Ukrayna limanlarının bloke edilmesi dünya çapında besin fiyatlarında besbelli bir artışa neden olurken, bilhassa fakir Afrika kıtası ülkelerinde kıtlık kaygılarına yol açtı. Kısa müddet evvel tıpkı vakitte Afrika Birliği Periyot Lideri olan Senegal Devlet Lideri Macky Saall’i ağırlayan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, besin krizinden Moskova’nın sorumlu olduğu suçlamalarını geri çevirerek tahıl sevkiyatına yeşil ışık yakmıştı. (DW Türkçe)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.