Rusya: Avrupa’da nükleer kazalar olabilir

Rusya’nın denetimi ele geçirdiği Zaporijya nükleer santrali etrafında Rus ve Ukraynalı güçler ortasındaki çatışmalar devam ediyor.

G7 ülkeleri, santrali Ukrayna’ya “derhal geri bırakması” için Moskova’ya davet yaparken, Birleşmiş Milletler, “Santral etrafındaki çatışmalar, felaketle sonuçlanabilir.” ihtarında bulundu.

Batı’ya üstü kapalı tehdit

Rusya’nın eski Devlet Lideri Dmitry Medvedev, Rusya’yı santral etrafına asker konuşlandırarak “nükleer felaket riski yaratmakla” suçlayan Ukrayna’nın Batılı müttefiklerini üstü kapalı tehdit etti.

Hem Ukrayna hem de Rusya, santrale taarruzlar konusunda birbirlerini suçluyor.

“Avrupa’nın santrallerinde de kazalar olabilir”

“(Kiev ve müttefikleri) bunun Rusya olduğunu söylüyor.” diyen Medvedev, “Aptal Rusfobik halk için bile bu açıkça yüzde 100 saçmalık.” ifadesini kullandı.

Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Medvedev, toplumsal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği’nin de nükleer santrallere sahip olduğunu unutmayalım. Orada da kazalar olabilir.” diye konuştu.

Rusya ve Ukrayna’ya davet: Nükleer uzmanlara müsaade verin

Uluslararası Atom Gücü Ajansı Genel Yöneticisi Rafael Grossi, Rusya ve Ukrayna’yı nükleer uzmanların oluşan hasarı ve nükleer kompleksteki güvenliği değerlendirmesine “acilen” müsaade vermeye çağırdı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*