Son Dakika: Nobel Tıp Ödülü’nün sahipleri David Julius ve Ardem Patapoutian oldu

Dünyanın en prestijli ödüllerinden olan Nobel Ödülleri bu hafta dağıtılıyor. Merakla beklenen 2021 Nobel Tıp Ödülleri sahiplerini buldu. Ödülü, Fizyoloji veya Tıp alanında “sıcaklık ve dokunma reseptörlerini keşfettikleri için ABD’li bilim insanları David Julius ve Ardem Patapoutian aldı.

1 MİLYON DOLARLIK ÖDÜLÜN SAHİBİ OLDULAR

Lübnan doğumlu Patapoutian ile ABD’li bilim insanı David Julius, yaklaşık 1.15 milyon dolarlık ödülün de sahibi oldu. Julius ve Patapoutian’ın keşiflerinin, “ısıyı, soğuğu ve mekanik gücü duyumsamada moleküler temeli açıklayarak doğanın gizemlerinden birinin sırrının çözülmesini” sağladığı, bunun, “insanlığın hissetme, mana verme ve iç ile dış çevresiyle etkileşim kabiliyeti için hayati öneme sahip olduğu” belirtildi.

Son Dakika: Nobel Tıp Ödülü'nün sahibi David Julius ve Ardem Patapoutian oldu

GEÇEN YILIN KAZANANLARI

Nobel Tıp Ödülü’nü geçen yıl Harvey J. Alter, Michael Houghton ve Charles M. Rice kazanmıştı. Amerikalı virologlar Alter ve Rice ile İngiliz bilim insanı Houghton, “Hepatit C virüsünün keşfinden ötürü” 2020 Nobel Tıp Ödülü’ne layık görülmüştü.

BUGÜNE KADAR 111 ÖDÜL VERİLDİ

Fizyoloji veya Tıp alanında bugüne kadar 111 Nobel Ödülü, 222 bilim insanına verildi. Nobel Ödülü kazananlar ödülünün yanı sıra 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 1 milyon 145 bin ABD doları) para ödülü alacaklar ve ödül seremonisi Aralık ayında Oslo’da yapılması bekleniyor.

1966 yılında “tümöre neden olan virüsleri” bularak Nobel Tıp Ödülü’nü alan 87 yaşındaki Peyton Rous ise ödülü alan en yaşlı bilim insanı olarak tarihe geçti.

DAVID JULIUS KİMDİR?

Ağrı duyusunun moleküler mekanizmaları üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Amerikalı bir fizyolog olan David Julius, San Francisco’daki California Üniversitesi’nde profesörlük yapıyor.

Son Dakika: Nobel Tıp Ödülü'nün sahipleri David Julius ve Ardem Patapoutian olduDavid Julius

ARDEM PATAPOUTIAN KİMDİR?

Ardem Patapoutian, California’daki Scripps Research’te bir Ermeni-Amerikalı moleküler biyolog olarak çalışıyor.

Son Dakika: Nobel Tıp Ödülü'nün sahipleri David Julius ve Ardem Patapoutian olduArdem Patapoutian

Son Dakika: Nobel Tıp Ödülü'nün sahipleri David Julius ve Ardem Patapoutian olduHaberler.com – Son Dakika Haberleri Jülide İshakoğlu Jülide İshakoğlu Haberler.com Haberler.com – Son Dakika Haberleri/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.