Sultan Alparslan periyoduna ilişkin altın sikke Ahlat Müzesi’nde sergileniyor

Müze Müdürü Mikail Ercek, gazetecilere, Sultan Alparslan devrine ilişkin altın sikkenin müzede sergilenmesiyle ziyaretçi sayısında artış yaşandığını söyledi.

Müzeye getirdikleri sikke için özel vitrin hazırladıklarını ve ona uygun baskılar uyguladıklarını belirten Ercek, şöyle devam etti:

Büyük sultanın anıları

“Sikkemizi özel vitrinde sergileyerek ziyaretçilerimizle buluşturduk. Bu pahalı yapıtı Antalya Müze Müdürlüğü kontrolünde faaliyet yürüten koleksiyoner Avukat Bahadır Kalaycı bağışladı. Bundan büyük memnunluk duyduk. Ahlat, Sultan Alparslan ile anılan bir ilçe. Bunun için sikkenin burada sergilenmesinin manalı olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte Antalya Müze Müdürümüz Mustafa Demirel ve koleksiyoner Avukat Bahadır Kalaycı’nın dayanakları oldu. Kısa müddet içinde müzemizde sergilediğimiz bu eser, Alparslan’a ilişkin olduğu için ziyaretçilerimizi de keyifli ediyor. Toplumsal medyadan yaptığımız paylaşımları görenler merak ettikleri için geldiklerini söz ediyorlar. Basım yerinin yazıldığı kısım silik olduğundan sikkenin nerede basıldığı bilinmiyor fakat Alparslan’a ilişkin olduğu üzerinde yazılı.”

AA’da yer alan habere nazaran; müzeye getirdikleri sikke için özel vitrin hazırladıklarını ve ona uygun baskılar uyguladıklarını belirten Ercek, şöyle devam etti:

“Merak uyandırıyor”

Ziyaretçilerden Habip Kolaç da müzeye sikkeyi görmek için geldiklerini anlatarak, “Tarihçi olduğum için çok meraklandım ve görmek istedim. Birden fazla yapıtı burada gördüm ve tanıdım. Büyük Zafer’in sikkesi olduğunu duydum. Sultan Alparslan’ın zenginliğini, rahmetini aktardığını gördüm. Tarihi tam olarak aşikâr değil fakat bin yıllık eser olduğu için nitekim merak uyandırıyor.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*