Taksiciler plaka fiyatları nedeniyle sıkıntı yanıyor

Koronavirüs pandemisiyle birlikte sarı taksilere olan ilgi hayli artmıştı.

Artan ilgi, taksi plakalarının fiyatlarının yükselmesine neden olmuştu.

Plaka fiyatlarının olağan düzeylere tekrar gerilemesi taksici esnafını düşündürüyor.

Taksiciler, plakalarının son yıllarda gereğince kıymet kazanmadığını söylüyor.

Plaka sahipleri plaka fiyatlarının kıymet kaybetmesi nedeniyle kira fiyatlarının azlığından sıkıntı yanarken, buna ek olarak artan maliyetlerin fiyatlara yansıtılmamasından da şikayetçi.

“Gerçek fiyat en az 10 milyon lira olmalı”

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Lideri Eyüp Aksu, her şeyin 5 ile 10 kat arttığına dikkat çekerek, “Mevcut plaka bedeli çok düşük, gerçek fiyat en az 10 milyon lira olmalı. Biz bunları açık artırma ile düzenlenen ihale ile devletten satın almıştık. O süreçte bizler emlakımızı, konutlarımızı sattık. Artık o gayrimenkullerin kıymeti 20-25 milyon lira ediyor.” dedi.

Aksu, taksi plakalarının değerlenememesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) plaka sayısını artırma teşebbüslerinin tesirli olduğunu belirtti.

“500 bin dolara almıştım artık 200 bin dolar etmiyor”

Posta’dan Murat Gülderen’e konuşan taksi plaka sahibi Hüseyin Demirel de 1985 yılından bu yana kesimin içinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Ben 5-6 yıl evvel plakamı 500 bin dolardan almıştım artık 200 bin dolar etmiyor. Bu parayı vaktinde gayrimenkule yatırsaydım hayli varlıklı olmuştum. Taksi plakası kârlı bir yatırım aracı olmaktan çıktı. Plakanın kirası 12 bin lira lakin kiraya vermekte bile zorluk çekiliyor. Kapıda yatan çok araç var. Plakaya itimat azaldı. Bir araç da 500 bin lira bandına dayandı. Taksicilik şu an güç günlerini yaşıyor. Antalya ve Bursa’da taksi plaka fiyatları 7.5 milyon liralara dayandı.”


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*