Tehlike büyürken müjdeli haber geldi! Tüm Türkiye’de görülecek

Elazığ’da ürküten manzara: 550 metre çekilen Keban Barajı’nda tam 83 yıl sonra ortaya çıktı!

Tarihin en kurak kış aylarını geride bıraktığımız bu günlerde yağışlar için ilkbahar umudumuz oldu. Meteorolojiden gelen yağmur haberleri de merak edilmeye başlandı. 

CUMA HAVA DURUMU

 

24 Mart cuma günü Karadeniz’in doğusu Doğu ve Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu’nun doğusunda yağışlar etkili olacak. İstanbul’da parçalı bulutlu bir hava beklenirken Bursa’da sıcaklıklar 15 derecelere kadar çıkacak. Antalya ve Muğla ise 20-21 dereceleri görecek. 

HAFTA SONU HAVA NASIL OLACAK?

Hafta sonu da Türkiye güneşli ve yağmurlu olmak üzere doğu batı olarak ikiye ayrılacak. Batı’da sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkarken doğuda ise yağmur etkisini hissettirecek.

Yağışların; öğle saatlerinde Diyarbakır, akşam ve gece saatlerinde Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa çevrelerinde yerel kuvvetli olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

Pazar günü itibariyle İstanbul başta olmak üzere batı kesimlerde de yer yer yağmur geçişlerinin görülmesi bekleniyor. 

Deprem bölgelerinde gök gürültülü sağanak yağışın etkili olması beklenirken sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olunması gerekiyor.

YAĞIŞ MİKTARI TAHMİNİ

SON 22 YILIN KURAK OCAK VE ŞUBAT AYI

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Türkiye’de son 22 yılın en kurak ocak ve şubat ayının yaşandığını belirterek, “İlkbaharda beklenen soğuklar ve yağışı almadığımız takdirde; yaz aylarında bizi daha önemli kuraklık, su sıkıntısı, tarımsal üretim, verim ve kalite sıkıntısı bekliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir