Tırtıl istilası İstanbul’da! 30 yıl sonra bir birinci

Çayır tırtılı İstanbul’da da ayçiçeği tarlalarına ziyan verdi. İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Çatalca’da yapılan ilaçlama çalışmasına katıldı. Drone ile havadan Çatalca’daki ayçiçeği tarlalarına ilaçlama yapıldı. 

“30 YIL SONRA BİRİNCİ SEFER BU TÜRLÜ BİR YOĞUNLUK YAŞANDI” 

Karaca, “Burada ‘çayır tırtılı’ dediğimiz cinsle uğraş ediyoruz. Nemli bir havadan sonra, Kurban bayramından sonra, biz kelebek çıkışlarını görmüştük. Kelebek uçuşlarından sonra çiftçilerimizi uyarmıştık. Bu düzeyde, 30 yıl evvel de olmuştu. 30 yıl sonra birinci sefer bu türlü bir yoğunluk oldu. Yağmur yağınca, çiftçiler de biz de sevinmiştik randıman artışı olacak diye. Olağanda nem ve yağıştan sonra ayçiçeğinde yüzde 30 civarında randıman artışı görürüz. Kelebeklerde de artış oldu, ağır bir tırtıl çıkışı meydana geldi” dedi. 

“ŞU ANDA BİZ BU ZARARLIYI DURDURDUK” 

Ahmet Yavuz Karaca, “4 ilçemizde şu anda tırtıl yoğunluğu var.  Büyükçekmece, Çatalca, Silivri ve Arnavutköy’de görünüyor. Ayçiçeğinde görüyoruz yalnızca, başka eserlerimizde bir ziyan tespit edilmedi şu an. Biz öncelikle yer araçlarıyla ilaçlama yaptık, merkeze gerçek drone ile ilaçlama yapıldı. Şu anda biz zararlıyı durdurduk, stabil durumda. 4 ilçemizde de drone ile ilaçlama devam ediyor. Takım arkadaşlarımız alandaki çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu. 

“25 BİN DEKARLIK AYÇİÇEK TARLASINDA BU TIRTILI GÖRDÜK” 

Karaca, “Bu olay bugünkü bir olay değil. Vakit zaman oluyordu lakin bu yoğunlukta 30 yıl evvel olmuştu. İklimsel mevsimsel, yağışla ilgili bütün faktörler bir ortaya geldiğinde bu cins olaylarla karşılaşıyoruz. Ziyan olarak bakarsak, ziyan tırtılların bulunduğu yerlerde yüzde 7-8 civarında. Neminde yüzde 20-30 oranında kârı olduğunu düşünürsek, biraz kârdan ziyan ettik o kadar. İstanbul’da 2022 yılında ayçiçeği ekiliş alanımız 204 bin dekar, 25 bin dekarlık alanda bu tırtılı gördük” dedi. 

KAYNAK: DHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*