Tiyatro sanatkarı Rauf Altıntak ömrünü yitirdi

Tiyatro oyuncusu Rauf Altıntak hayatını kaybetti.

Rauf Altıntak için dün saat 10:30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde merasim düzenlendi. Altıntak’ın cenazesi merasimin akabinde Kireçburnu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

ŞEHİR TİYATROLARI’NDAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Tiyatroları’ndan yapılan açıklamada, “Değerli sanatkarımız, klâsik tiyatromuzun ustalarından Rauf Altıntak’ı kaybetmenin ıstırabını yaşıyoruz. Kederli ailesine, tüm sevenlerine ve Türk Tiyatrosu’na başsağlığı dileriz” tabirleri kullanıldı.

RAUF ALTINTAK KİMDİR?

Rauf Altıntak, 1946’da İstanbul’da doğdu. Altıntak, küçük yaşlarda başlayan fotoğraf ve Karagöz oynatma merakıyla ilkokulda Doğan Kardeş Çocuk Mecmuası’nın açtığı fotoğraf müsabakasına katılarak yaptığı şeffaf-karton Karagöz figürleriyle İstanbul birincisi oldu.

1961’de başladığı İstanbul Ulusal Eğitim Müdürlüğü Tiyatro Okulu’nda çocuk tiyatroları uzmanı rejisör Ferih Egemen’den tiyatro eğitimi gören Altıntak, 1963’te İBB Kent Tiyatroları’na girdi ve stajyerliğini tamamlayarak sanatkar-aktör unvanını aldı.

Muhsin Ertuğrul ve Vasfi İstek Zobu üzere isimlere asistanlık yapan Altıntak, tatbiki çağdaş aktörlük, rejisörlük ve makyaj dersleri aldı. Muhsin Ertuğrul’un Klasik Türk tiyatrosu “Ustalık ve Uzmanlık Belgesi” verdiği Altıntak, 1985’te Avni Dilligil Tiyatro Özel Mükafatı ve 2001’de Şov Sanatları Merkezi Yılın Tiyatro Adamı Ödülü’nün sahibi oldu.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*